Odrocz odprawę celną w pierwszym urzędzie! Jak działa dokument T1?

Odrocz odprawę celną w pierwszym urzędzie! Jak działa dokument T1?

Międzynarodowy transport przesyłek wymaga dopełnienia wielu formalności. Szczególnie istotne są procedury związane z obrotem towarów pochodzących z krajów nienależących do UE. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które pomagają w przeprowadzeniu odprawy celnej. Zobacz, czym jest i jak działa Dokument T1. 

Przewóz towarów nieunijnych

Dystrybucja towarów nieunijnych wiąże się z koniecznością poniesienia opłat celnych, a także wypełnienia wielu dokumentów. Dla większości importerów problematyczne jest przeprowadzanie odprawy poza siedzibą firmy, w doku, do którego dotarł ładunek. 

Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków.  Rozwiązaniem jest korzystanie ze spedycji, która świadczy usługi kompleksowe, nie ogranicza się do transportu, ale także zajmuje się dopełnianiem formalności celnych lub czynnościami umożliwiającymi przeprowadzanie odprawy poza pierwszym urzędem. 

Czym jest Dokument T1?

Prawo pozwala na zawieszenie czynności związanych z odprawą graniczną. Oczywiście, nie oznacza to, że importer będzie zwolniony z opłat, a jedynie będzie mógł ich dokonać później. Konieczne jest jednak uruchomienie pewnej procedury.

Zgodnie z prawem przewozowym przesyłki sprowadzane spoza Unii Europejskiej powinny zostać oclone w pierwszym urzędzie, czyli na granicy. Odstąpienie od tego wymogu umożliwia uruchomienie procedury tranzytowej, którą ściśle określa tzw. Dokument T1

Powołuje on Urząd Wyjścia oraz Przeznaczenia. Dzięki temu ten pierwszy, czyli miejsce, do którego towar trafił (np. port rozładunkowy), zwolniony jest z konieczności przeprowadzenia odprawy na rzecz drugiego. Usługa ta odracza zatem obowiązki graniczne i umożliwia ich swobodne wykonanie w miejscu, do którego przesyłka ma trafić, najczęściej w siedzibie firmy. 

Nie znasz się na procedurach celnych? Pomogą fachowcy!

Wielu przedsiębiorców nie dysponuje wiedzą, by samodzielnie odprawiać zamówiony towar, czyli dopuścić go do obrotu w UE. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się procedurami celnymi w imieniu klientów. Gwarantują one szybkie i bezbłędne dopełnienie formalności.