Jak odbudować kolagen w organizmie?

Bóle w stawach? Zmarszczki na twarzy? Tak objawia się m.in. brak kolagenu – białka, które odgrywa ogromną rolę w organizmie, tworząc wiele jego tkanek, jak i odpowiadającego za stosowne ich nawilżenie. Dlatego warto zadbać o jego odbudowę, szczególnie w dojrzałym wieku. Jak? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zmienić swoją dotychczasową szczoteczkę na Curaprox Super Soft?
Czym jest kolagen?
Należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest kolagen. To białko stanowiące główny budulec tkanki łącznej. Organizm naturalnie wytwarza je i co określony czas wymienia, dzięki czemu stawy zachowują odpowiednią ruchowość, a skóra pozostaje nawilżona i jędrna. Niewłaściwa dieta, choroby oraz wiek mogą skutkować obniżeniem jego poziomu.
Przeczytaj również: Rollery i inne akcesoria sportowe — co warto wybrać?
Czym objawiają się niedobory? Jak wcześniej już przeczytałeś – m.in. bólami stawów oraz zmarszczkami, ale nie tylko. Efektem braku tego składnika bywają przedwczesne łysienie, łamliwość i rozdwajanie się paznokci, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i wiele innych negatywnych symptomów.
Przeczytaj również: Rollery, czyli wałki do masażu — czy warto je wybrać?
Co jeść, by zwiększyć syntezę kolagenu?
Z tego powodu ważna jest zbilansowana dieta dostarczająca organizmowi opisywane białko. Znajdziesz je w rybach, galaretach i wywarach z kości szpikowych oraz kurzych łapek. Bogate w nie są także różnego rodzaju podroby. Zaleca się jedzenie m.in. wątróbki i serc, ale i wyrobów z nich, więc np. salcesonu.
Nie należy jednak zapominać, że do syntezy tej substancji potrzeba również innych składników. Specjaliści w szczególności podkreślają tu rolę witaminy C, obecnej m.in. w owocach i warzywach. Galaretę więc dobrze skropić np. sokiem z cytryny, ale i dbać o odpowiednią podaż tego związku.
Suplementacja – kiedy po nią sięgnąć?
Bywa jednak, że brakuje czasu na opracowanie zbilansowanej diety, w tym bogatej w ten składnik. Niektórzy też nie dostarczają go ze względu na wykluczenia z jadłospisu. Jak wtedy można zadbać o jego poziom? Kolagen dostępny jest m.in. w kapsułkach. Suplementację jednak warto skonsultować ze specjalistą.