Wypadek z udziałem pieszej

W dniu 13.03.2013r po 21.00 przy ulicy Głogowskiej w Szlichtyngowej doszło do wypadku w wyniku którego 66-letnia kobieta trafiła do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń wyniku, że kierujący osobową mazdą jadąc od strony Głogowa w kierunku Wschowy potrącił kobietę, która nagle weszła na jezdnię. Kobieta trafiła do wschowskiego szpitala, gdzie stwierdzono złamanie kości miednicy i rozległe rany cięte głowy. Kierujący 22- letni mieszkaniec Starego Strącza był trzeźwy, piesza uczestniczka zdarzenia była nietrzeźwa, miała ponad promil alkoholu we krwi. Obecnie policjanci ustalają dokładne okoliczności i przebieg wypadku.

W tym samym dniu doszło także do kolejnych kolizji drogowych. W miejscowości Krążkowo kierująca samochodem osobowym 23-latka nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze i najechała na przód osobowego Forda. W miejscowości Siedlnica przed godziną 18.00 doszło do zderzenia pojazdów podczas wyprzedzania Opla Astry przez osobowego passata.

Policja apeluje o rozwagę zarówno do kierowców jak i pieszych. Do pieszych ma też dodatkowy apel: aby po zmroku nosili kamizelki odblaskowe lub odblaskowe elementy. Będą wówczas bardziej widoczni dla kierowców i bezpieczniejsi na drodze.

Kolejny zatrzymany z narkotykami

W środę, 13.03.2013r wschowscy policjanci Wydziału Kryminalnego podczas przeszukania w mieszkaniu 19-latka znaleźli marihuanę. Teraz grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego wschowskiej komendy aktywnie angażują się w zwalczanie przestępczości narkotykowej, o czym świadczy kolejne zatrzymanie 19-letniego mężczyzny, u którego podczas przeszukania mieszkania znaleźli woreczek z ponad trzema gramami marihuany.

To już kolejne zatrzymanie za narkotyki, którego dokonali wschowscy policjanci w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie i przedstawiono mu zarzut posiadania środków odurzających. Sprawy nadal jest w toku, a policja nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za powyższe przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Areszt za usiłowanie zabójstwa

Trzy miesiące aresztu zastosował Sąd we Wschowie wobec 33-letniego mężczyzny, który w nocy z piątku na sobotę w Sławie kilkukrotnie ugodził śrubokrętem w plecy mieszkańca Sławy. W sobotę, 16.03.2013r funkcjonariusze wschowskiej komendy zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który z piątku na sobotę zaatakował bez powodu 34-letniego mieszkańca Sławy. Całe zdarzenie miało miejsce na jednej z ulic w Sławie. Sprawca ugodził pokrzywdzonego kilkukrotnie w plecy 20 centymetrowym śrubokrętem powodując liczne obrażenia. Po przebiciu zimowej kurtki jedna z ran była na tyle głęboka, że przebiła płuco pokrzywdzonemu i spowodowała u niego wewnętrzny krwotok. Zaatakowany mężczyzna trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy.

Po kilku godzinach od zdarzenia wschowscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawcę przestępstwa. Napastnik usłyszał już prokuratorskie zarzuty usiłowania zabójstwa i został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymano złodziei kabli telekomunikacyjnych

W środę, 27.03.2013r wschowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w ostatnim czasie dokonali kilku kradzieży kabli telekomunikacyjnych na terenie powiatu wschowskiego i nowosolskiego. Za popełnione przestępstwa grozi im kara od 6 m-cy do lat 8 pozbawienia wolności. W wyniku działań policjantów Wydziału Kryminalnego wschowskiej komendy ustalono i zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu wschowskiego, którzy w ostatnich miesiącach kradli kable telekomunikacyjne, między innymi na trasie Stare Strącze- Krzepielów. W sumie dokonali ośmiu kradzieży na terenie naszego powiatu i powiatu nowosolskiego. W wyniku dalszych ustaleń zatrzymano mieszkańca Głogowa, który też brał udział w kradzieży kabli z 23 i 26-latkiem. Mężczyźni obcinali wiszące kable na słupach telekomunikacyjnych. Sprawcy przyznali się do przedstawionych im zarzutów, za co ustawodawca przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Mandaty za zakłócanie spokoju

Wczoraj, 03.04.2013r siedmiu mieszkańców Wschowy przekonało się, że krzyki i powodowane przez nich hałasy, mogą być dość kosztowne. Razem zapłacą w sumie 4000 złotych.

Słone grzywny zapłaci siedmiu mieszkańców Wschowy, którzy w nocy z 31.03-01.04 br. podczas przemieszczania się ulicami Wschowy, głośno zachowywali się, śpiewali oraz szarpali znaki drogowe. Krzyki i hałasy dochodzące z ulic były na tyle uciążliwe, że mieszkańcy zaalarmowali policję. Wysłany na miejsce patrol podczas dojazdu na miejsce stwierdził uszkodzone znaki drogowe między innymi w rejonie ulic Daszyńskiego, Polnej. Po chwili funkcjonariusze napotkali grupę młodych mężczyzn w wieku od 19 do 28 lat, którzy byli nietrzeźwi. Rekordzista wydmuchał prawie 2,5 promila. W dniu wczorajszym każdy z mężczyzn za swoje hałaśliwe zachowanie otrzymał mandat. 28-latek odpowie także za uszkodzenie znaków. W sumie zapłacą 4000 złotych.

Zakłócanie spoczynku nocnego, porządku publicznego lub spokoju, to wykroczenie, za które funkcjonariusz może ukarać sprawcę mandatem wynoszącym zgodnie z taryfikatorem od 100 do nawet 500 złotych.

Kolejna kradzież energii

W dniu 03.04.2013r policjanci ujawnili kolejne nielegalne podłączenie do sieci energetycznej w miejscowości Sława. Sprawcy może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Sławscy policjanci ujawnili nielegalne podłączenie do sieci energetycznej w jednym z budynków mieszkalnych w Sławie. Podczas sprawdzenia klatki schodowej okazało się, że właściciel jednego z mieszkań pobiera energię elektryczną za którą nie płacił. Pomysłowy mężczyzna podłączył się za pomocą kabla prowadzącego z jego mieszkania do kabli zasilających klatkę schodową w oświetlenie. To już kolejna ujawniona w tym roku kradzież energii elektrycznej na terenie powiatu wschowskiego. Przypominamy, że zgodnie z art 278 § 5 kodeksu karnego sprawca kradzieży energii podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Śmiertelny wypadek drogowy

Wschowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 4.04.2013r około godz. 19.00 na łuku drogi wojewódzkiej nr 278 pomiędzy miejscowościami Stare Strącze- Sława w powiecie wschowskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący 21-letni mieszkaniec Ciosańca jadąc w kierunku Sławy z nieustalonej przyczyny zjechał na prawe pobocze uderzając w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia kierujący poniósł śmierć na miejscu.

Prowadzone postępowanie pozwoli ustalić dokładne okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze!!!

Spotkanie Komendanta z „młodą kadrą”

 

Dnia 05.04.2013r Komendant Powiatowy Policji we Wschowie mł. insp. Tomasz Kłosowski spotkał się z funkcjonariuszami będących w służbie przygotowawczej, aby porozmawiać na temat występujących problemów, jak również o oczekiwaniach i wymaganiach wobec młodych policjantów.

Spotkanie odbyło się w gabinecie Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie mł. insp. Tomasza Kłosowskiego. W spotkaniu uczestniczyli : zastępca Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie mł. insp. Maciej Olejniczak, Naczelnik Wydziału Prewencji podkom. Tomasz Szuda, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.sztab. Sławomir Wojtkowiak, zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego asp.sztab. Piotr Kuźma.

Dla młodych funkcjonariuszy każdy dzień w pracy jest dniem nabywania nowych umiejętności. Wszyscy policjanci starają się dobrze wykonywać powierzone im obowiązki oraz na bieżąco zapoznają się z podstawowymi aktami prawnymi. Komendant rozmawiał z młodymi policjantami o nurtujących problemach jak i o ich oczekiwaniach. Każdy z nich miał możliwość wypowiedzenia się na temat swoich przyszłych planów zawodowych, a konkretnie o wydziałach, w których docelowo chcieliby realizować się zawodowo. Poruszył aspekty musztry policyjnej, zasady etyki zawodowej policjantów, a także uczulił młodych policjantów na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych. Kadra kierownicza wschowskiej komendy podczas spotkania przybliżyła młodym policjantom pracę w naszej jednostce.

W sytuacjach problemowych przełożeni i funkcjonariusze starsi służbą zawsze będą służyć pomocą i radą.

Akt oskarżenia za narkotyki

Wspólne działania wschowskiej Policji i Straży Granicznej doprowadziły do skierowania do sądu aktu oskarżenia wobec pięciu mieszkańców powiatu wschowskiego i nowosolskiego, którzy w okresie od 2010 roku do 2013 zajmowali się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia wobec pięciu mieszkańców powiatu wschowskiego i Nowej Soli, którzy podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Podejrzanym grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze na podstawie wiedzy operacyjnej przypuszczali, że na terenie Wschowy mogło dochodzić do handlu narkotykami na większa skalę. W związku z tym od jakiegoś czasu analizowali informacje na temat rynku narkotykowego, zawężając krąg podejrzeń. Trop doprowadził ich do mężczyzny, który mógł mieć związek z przestępczym procederem. W maju zeszłego roku wschowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w wyniku przeprowadzonej akcji przechwycili ponad 8 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości ok 250 tysięcy złotych, które przyjechały z Holandii, a przewożone były w kineskopach telewizorów.

Prowadzone śledztwo i zgromadzony materiał dowodowy pozwoliły na zarzucenie podejrzanym wprowadzanie do obrotu, posiadanie i udzielanie narkotyków o łącznej ilości ponad 11 kilogramów, na kwotę ponad 330 tysięcy złotych. Wśród nich przeważała marihuana i amfetamina, występował również haszysz i metaamfetamina.

Dzielnicowi i ruch drogowy u Komendanta

W środę, 10.04.2013r w gabinecie Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie mł. insp. Tomasza Kłosowskiego odbyło się spotkanie z dzielnicowymi, dzień wcześniej z policjantami ruchu drogowego wschowskiej komendy.

W spotkaniu z policjantami ruchu drogowego wschowskiej komendy uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji we Wschowie mł. insp. Tomasz Kłosowski, z-ca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Maciej Olejniczak, Naczelnik Prewencji podkom. Tomasz Szuda, z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.szt. Sławomir Wojtkowiak. Podczas spotkania z policjantami ruchu drogowego omówiono bieżące sprawy dotyczące m.in. nakładanych mandatów karnych, obsługi zdarzeń drogowych- kolizji i wypadków drogowych, działanie systemu SESPOL, wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, częstsze kontrole, patrole i lustracje dróg. Komendant uczulił policjantów na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków służbowych. Podczas spotkania z dzielnicowymi KPP we Wschowie i KP w Sławie uczestniczyli także z-ca Naczelnika Wydziału Kryminalnego asp.szt. Piotr Kuźma, Kierownik Prewencji KP w Sławie st.asp. Waldemar Dekier. Komendant mł.insp. Tomasz Kłosowski poruszył kwestię procedury Niebieskiej Karty ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec dzieci, podkreślił istotę ścisłej współpracy z osobami uczestniczącymi w tym programie oraz szczegółową analizę problemów przekazywanych przez koordynatora procedury Niebieskiej Karty podczas wykonywania obowiązków służbowych. Całość spotkania zakończyła wspólna dyskusja.

Powitanie nowego Kapelana wschowskiej komendy

W piątek 12.04.2013r w gabinecie Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie mł. insp. Tomasza Kłosowskiego powitano nowego Kapelana wschowskiej Policji o. MACIEJA franciszkanina Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych we Wschowie.

Nowy Kapelan wschowskiej Policji o. MACIEJ Krzysztof Olszewski OFM zastąpił miejsce o. ARNOLDA- Ireneusza Liebig OFM.

Franciszkanin o. Maciej na początku miesiąca kwietnia br. na wniosek Komendanta Powiatowego Policji we Wschowie mł. insp. Tomasza Kłosowskiego skierowany przez ks. prałata Witolda Andrzejewskiego Kapelana Policji Garnizonu Lubuskiego został mianowany przez Biskupa Zielonogórsko- Gorzowskiego ks. Stefana Regmunta i objął funkcję kapelana przy Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie.

Ojciec Maciej pochodzi z Torunia. Do Wschowy przyszedł 4 lat temu pełnić funkcje opiekuna kandydatów do zakonu oraz zastępcy gwardiana. Studia ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Teologii w 2000 roku i w tym samym roku został wyświęcony na kapłana. Przez kolejny rok pracował jako wikary w Parafii w Wejherowie, a w roku 2001 został wysłany na studia specjalistyczne do Rzymu na Uniwersytet Laterański, gdzie ukończył Wydział Teologii Moralnej. Jednocześnie, w tym samym czasie studiował na Uniwersytecie przy Poliklinice Gemelli na Wydziale Bioetycznym. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich.

Po powrocie do Polski przez 9 m-cy pracował w klasztorze w Pakości koło Inowrocławia i od 4 lat pracuje we Wschowie. Ciekawostką jest fakt, że brat o. Macieja jest policjantem i służy w Komendzie Miejskiej w Toruniu.

Zatrzymani po alkoholu, marihuanie i amfetaminie

W piątek, 12.04.2013r w godzinach nocnych sławscy policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli, 42-letniego mieszkańca Starego Strącza jadącego rowerem w miejscowości Sława. Jak się okazało mężczyzna wydmuchał 1,5 promila. W sobotę, przed 10.00 w miejscowości Lipinki policjanci zatrzymali kierującego rowerem 47-letniego mieszkańca Grochowic u którego badanie wykazało prawie 1,5 promila. W tym samym czasie policjanci ruchu drogowego wschowskiej komendy zatrzymali do kontroli osobowego nissana, którym jechał 28-letni mieszkaniec powiatu wschowskiego. Badanie stanu trzeźwości nie potwierdziło, że kierujący był pod wpływem alkoholu. Dopiero wynik badania narkotestem wykazał, że mężczyzna prowadził samochód będąc pod działaniem narkotyku. Mężczyzna stracił swoje prawo jazdy. To nie jedyny zatrzymany w sobotę mężczyzna, który kierował pod działaniem narkotyku. Tuż po godzinie 19.00 w miejscowości Tylewice na drodze wojewódzkiej nr 278 policjanci ruchu drogowego uniemożliwili dalszą jazdę kierującemu osobowym volkswagenem. 22-letni mieszkaniec powiatu wschowskiego kierował będąc pod działaniem amfetaminy. W niedzielę przed godziną 11.00 prawo jazdy stracił 41-letni mieszkaniec gminy Szlichtyngowa, który kierował ciągnikiem rolniczym w Zamysłowie mając 1,5 promila alkoholu we krwi. W godzinach wieczornych na krajowej dwunastce policjanci skontrolowali jadącego rowerem 27- letniego mieszkańca Dębowej Łęki, u którego badanie wykazało prawie 1,5 promila alkoholu we krwi. Sprawy wszystkich kierujących znajdą swój finał w sądzie.

Nietrzeźwi kierujący są w dalszym ciągu plagą na naszych drogach, wszystkim kierującym przypominamy, że jadąc na „ podwójnym gazie” lub pod wpływem środka odurzającego ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego.

Dzień przedsiębiorczości we wschowskiej komendzie

W środę 17.04.2013r Komendę Powiatową Policji we Wschowie odwiedziła grupa młodzieży z I Zespołu Szkół we Wschowie i Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości- Pierwszego Dnia Twojej Kariery

„Dzień Przedsiębiorczości” to program realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP. Jednodniowe praktyki mają na celu pomóc młodym ludziom podjąć właściwą decyzję w wyborze przyszłego zawodu. Poprzez kilkugodzinne praktyki w wybranym miejscu pracy, uczniowie mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania niezbędnych informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy niezbędnych predyspozycjach.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie młodych ludzi jednodniowymi praktykami w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie. Uczniowie z I-go Zespołu Szkół we Wschowie i Liceum dowiedzieli się jak wyglądają zasady rekrutacji, z czym wiąże się specyfika służby w poszczególnych wydziałach i komórkach wschowskiej Policji oraz jak wygląda struktura organizacyjna naszej jednostki. Wśród uczestników widać było duże zainteresowanie zawodem policjanta, a część z nich deklarowała wręcz wstąpienie w przyszłości w szeregi formacji.
Dzięki tego typu przedsięwzięciom młodzi ludzie mają możliwość sprecyzowania swoich planów zawodowych w przyszłości.

Ukradła portfel na cmentarzu

Wschowscy policjanci zatrzymali młodą kobietę, która wykorzystując nieuwagę starszej pani ukradła z jej torebki portfel z całą zawartością.

W środę, 17.04.2013r do wschowskiej komendy zgłosiła się 67-letnia mieszkanka Wschowy, która powiadomiła o kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi. Zgłaszająca udała się wspólnie z mężem na cmentarz we Wschowie. Wykonując prace porządkowe przy rodzinnym grobie pozostawiła na chwilę torebkę bez opieki, po czym odeszła z mężem na chwilę od grobu. Po jakimś czasie zorientowała się, że torebka była otwarta i zniknął portfel. Kolejnego dnia funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego na podstawie opisu potencjalnej sprawczyni ustalili i zatrzymali młodą 27-letnią kobietę. Kobieta przyznała się do kradzieży i policjanci odzyskali portfel z dokumentami. Pieniądze zdążyła już wydać. Za kradzież grozi jej kara pozbawienia wolności o 3 miesięcy do 5 lat.

Policja uczula, by podczas wiosennych porządków na cmentarzu, na terenie ogródków działkowych, czy na terenie naszych posesji, nie zostawiać bez nadzoru wartościowych rzeczy i przedmiotów, które mogą stać się łatwym łupem dla złodzieja.

Sprawcy włamania zatrzymani

W piątek, 19.04.2013r wschowscy policjanci zatrzymali dwóch sprawców włamania do jednego z budynków we Wschowie. Za kradzież z włamaniem grozi im 10 lat odsiadki.

Do zdarzenia doszło w nocy z 18.04- 19.04.2013r dwóch mieszkańców Wschowy wykorzystując fakt, że jeden z budynków nie jest zamieszkały postanowili zajrzeć do jego środka i za pomocą sprzętu, który mieli w plecaku odkręcić i wynieść wartościowsze rzeczy. Po wybiciu szyby w oknie, weszli do środka i za pomocą narzędzi zdemontowali zamieszone na hakach grzejniki. Po wyrzuceniu przez okno „łupu” postanowili opuścić budynek. Kiedy 22 i 28-latek próbowali wydostać się z budynku przez wybitą wcześniej szybę zauważyli policjantów, którzy chcieli sprawdzić skąd dochodziły hałasy. Mężczyźni byli pijani i wojowniczo nastawieni, używali wobec nich słów wulgarnych oraz grozili pobiciem w przypadku nieodstąpienia od interwencji. Mężczyźni natychmiast zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu. Jak wykazały badania mieli po 1,5 promila alkoholu we krwi. Po wytrzeźwieniu usłyszeli zarzuty, do których przyznali się. Zatrzymani mężczyźni doskonale są znani wschowskim mundurowym z wcześniej dokonanych kradzieży.

Sprawca kradzieży roweru zatrzymany

W poniedziałek 22.04.2013r policjanci z Komisariatu Policji w Sławie ustalili personalia mężczyzny odpowiedzialnego za kradzież roweru spod jednej z placówek handlowych w Sławie. Odzyskany rower wrócił już do prawowitej właścicielki, a zatrzymany mężczyzna nie uniknie teraz odpowiedzialności karnej.

Mieszkanka Sławy udała się rowerem na zakupy do jednej z placówek handlowych w Sławie. Po zrobieniu zakupów kobieta zauważyła, że pozostawiony przed sklepem rower został jej skradziony. O zdarzeniu natychmiast powiadomiła dyżurnego wschowskiej komendy. Szybka reakcja policjantów pozwoliła na zatrzymanie sprawcy, pomocny był zapis z monitoringu z którego wynikało, że młody mężczyzna ubrany był w czarny dres. Sławscy policjanci podjęli działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy, a także do odzyskania roweru.

Sprawcą kradzieży okazał się 24 -letni mieszkaniec gminy Sławy, któremu przedstawiono zarzut kradzieży. Mundurowi odzyskali również skradziony rower, który natychmiast został przekazany prawowitej właścicielce. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: Oficer Prasowy KPP Wschowa – st.sierż. Maja Piwowarska-Szewiało

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pobiegli, by uczcić pamięć

W piątek 19.04.2013r spotkaliśmy się pod „dębami katyńskimi” we Wschowie, aby uczcić pamięć poległych funkcjonariuszy Policji oraz wszystkich pomordowanych w...

Zamknij