Policyjne interwencje

Zatrzymany za kradzież czterech rowerów

Mieszkaniec Nowej Soli od lipca br. ukradł spod marketów we Wschowie cztery rowery o łącznej wartości ponad 2000 złotych. Jak ustalili funkcjonariusze podejrzany przyjeżdżał do Wschowy komunikacja miejską, a następnie kradł pozostawione przed sklepem rowery i wracał do miejsca zamieszkania.

 

Zawsze wybierał rowery przedstawiające większa wartość. W przypadku gdy jednoślad posiadał zabezpieczenie sprawca przecinał je posiadanymi w plecaku nożycami. Skradzione rowery sprzedawał za kilkadziesiąt złotych na targowisku. Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do zarzutów składając wyjaśnienia. Postępowanie jest w toku, policjanci ustalają kto nabył skradzione jednoślady. Sprawcy kradzieży za popełnione przestępstwo grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Bezpieczna zerówka we Wschowie

W dniu 8 listopada 2012r policjanci wschowskiej komendy przeprowadzili powiatowe eliminacje do VI edycji Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pod nazwą ”Bezpieczna zerówka”.Tegoroczne eliminacje odbyły się w Punkcie Filialnym w Łupicach. Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym i radą rodziców przygotowała dla dzieci smaczny poczęstunek oraz słodycze i wiele dodatkowych atrakcji. Na wstępie dzieci sprawdzały swoją wiedzę podczas prowadzonego quizu odpowiadając na zadawane przez jury pytania o bezpieczeństwie. Następnie dzieci uczestniczyły w zadaniach praktycznych dotyczących znajomości znaków drogowych, numerów telefonu do służb ratowniczych i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Ostatnią konkurencją było zadanie praktyczne polegające na prawidłowym ułożeniu puzzli z wizerunkiem tygryska LUPO.
Łącznie udział w eliminacjach wzięło 12 trzyosobowych grup zerówkowych z terenu powiatu.

Wyniki:
I miejsce – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Starym Strączu,
II miejsce – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Starych Drzewcach,
III miejsce – Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek we Wschowie.
Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz maskotki, a zwycięzców nagrodzono plecakami z wyposażeniem ufundowanymi przez władze samorządowe.
Zdobywcy, I-go miejsca w dniu 5 grudnia bieżącego roku będą reprezentowali nasz powiat w finale na szczeblu wojewódzkim.

 

 

Nietrzeźwy kierujący uciekał z kolizji

W dniu 14.11.2012r około godziny 4.30 dyżurny wschowskiej komendy otrzymał zgłoszenie,że na trasie Wschowa- Dębowa Łęka doszło do kolizji drogowej. Jak zawiadomił pokrzywdzony jadący z naprzeciwka osobowym peugotem zjechał na jego pas ruchu i aby uniknąć czołowego zderzenia zjechał osobowym oplem do przydrożnego rowu i dachował. Jak się okazało sprawca kolizji który również swoją jazdę zakończył w przydrożnym rowie porzucił swój samochód i uciekł. Skierowani natychmiast na miejsce policjanci w pościgu zatrzymali 43-letniego sprawce kolizji. Jak się okazało miał w wydychanym powietrzu ponad 1,2 promila alkoholu. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał poważniejszych obrażeń. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy a za jazdę w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

 

Ogrzewał mieszkanie „kradzionym prądem”

Policjanci Komendy Powiatowej Policji we Wschowie 21.listopada 2012r podczas przeprowadzonej kontroli ujawnili kolejne nielegalne podłączenie do sieci energetycznej. Podczas sprawdzenia jednej z miejscowości w gminie Wschowa okazało się, że właściciel podłączył przewody z pominięciem licznika i korzystał min. z grzejnika elektrycznego i telewizji. To już kolejna ujawniona w tym roku kradzież energii elektrycznej na terenie powiatu wschowskiego.

Przypominamy, że zgodnie z art. 278 § 5 kodeksu karnego sprawca kradzieży energii podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kolizja na wiadukcie

D0 groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło na drodze krajowej nr 12 we Wschowie. Do zdarzenia doszło 22.11.2012r około godz. 9.45 na wiadukcie przy wyjeździe ze Wschowy w kierunku Głogowa. Jadąca z nadmierną prędkością w kierunku Głogowa osobowym oplem 33-letnia mieszkanka gminy Wschowa nie zapanowała nad pojazdem po czym uderzyła w barierę ochronną. Po zderzeniu samochód odbił się od bariery i uderzyła w tylny narożnik jadącego z naprzeciwka samochodu ciężarowego. Uderzenie było na tyle silne, że osobówka obróciła się i uderzyła czołowo w jadącego za nią busa. Na skutek zderzenia 25-latek kierujący busem oraz kierująca oplem trafili do wschowskiego szpitala. Droga była zablokowana przez kilka godzin. Policjanci kierowali ruch na zorganizowane objazdy przez okoliczne miejscowości. Wszyscy uczestnicy kolizji byli trzeźwi.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność !!!

 

Policjanci wykryli kolejne włamania

W nocy z 6/7 listopada br roku we Wschowie miało miejsce włamanie do firmowego salonu z telefonami, komputerami oraz akcesoriami telefonicznymi gdzie sprawcy wyłamując drzwi dostali się do wnętrza sklepu zabierając przedmioty warte 13 000 złotych. Policjanci ustalili, że sprawcami włamania są dwaj wschowianie. Mężczyźni natychmiast zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Podczas przesłuchania przyznali się do przedstawionych zarzutów. Policjanci odzyskali część skradzionego łupu. Jak ustalili funkcjonariusze to nie jedyne włamania których dopuścili się 22 i 41 latek. Jak się okazało w połowie września br włamali się jeszcze do magazynu jednej ze wschowskich firm skąd zabrali około 250 metrów miedzianych przewodów oraz dokonali włamania do sklepu z akcesoriami hydraulicznymi skąd zabrali miedziane elementy centralnego ogrzewania. Za powyższe przestępstwo grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zwolnij- możesz ocalić życie …

W dniu 28.11.2012r około godziny 8.00 na przejściu dla pieszych jadący z kierunku Wolsztyna prawdopodobnie z uwagi na nadmierną prędkość stracił panowanie nad osobowym peugeotem i potrącił będącego na przejściu dla pieszych 12-latka idącego do szkoły. Chłopiec natychmiast trafił do szpitala gdzie z uwagi na pęknięcie kości barkowej udzielono mu pomocy lekarskiej. Policjanci prowadzą postępowanie w sprawie wypadku drogowego za spowodowanie, którego 18-letniemu mieszkańcowi powiatu wolsztyńskiego grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

To nie jedyne zdarzenie drogowe, którego przyczyną była nadmierna prędkość. Dnia 29.11.2012r o godz. 5.40 ,49-letni jadący osobowym fiatem drogą krajową nr 12 ze Wschowy w kierunku Głogowa rozpoczął manewr wyprzedzania jadącego przed nim pojazdu, a gdy zauważył jadącego z naprzeciwka opla zahamował po czym stracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do czołowego zderzenia z kadetem. 65-letni pasażer fiata oraz 56-letni kierujący oplem trafili do szpitala. Droga była zablokowana, policjanci zorganizowali objazdy. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Sprawca kolizji został ukarany 500 złotowym mandatem oraz punktami karnymi.

Po raz kolejny apelujemy, wolniej ale szczęśliwie i bezpiecznie do celu !!!

 

Święty Mikołaj na drogach powiatu wschowskiego

W czwartek 6.12.2012r z okazji „ Mikołajek” kierowcy popełniający wykroczenia na drogach powiatu wschowskiego zamiast mandatów otrzymywali rózgę oraz drobny upominek.

To już tradycja, że policjanci powiatu wschowskiego uczestniczą w akcji „Święty Mikołaj na drodze”. Mikołaja w towarzystwie policjantów i strażników miejskich można było spotkać na wschowskich drogach. W działaniach uczestniczyli policjanci do spraw prewencji kryminalnej nieletnich i patologii wspólnie ze strażnikami miejskimi. Celem przeprowadzonych działań było dotarcie do świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego poprzez celowe i humorystyczne oddziaływanie Świętego Mikołaja, który w obecności funkcjonariuszy wręczał niesfornym kierowcom rózgi i udzielał reprymendy słownej. Akcja nie polegała jedynie na karaniu, gdyż kierowcy stosujący się do obowiązujących przepisów otrzymywali drobny prezent ufundowany przez Urząd Miasta we Wschowie w postaci odblasków. Przypominamy jednak, że tego typu działania prowadzone są raz w roku i w pozostałe dni stosowane będą represje karne zgodnie z przepisami.
Mamy nadzieję, że w ten sposób dotarliśmy do świadomości chociażby niewielkiej liczby osób i nasze działania przyniosą pozytywny efekt w postaci dalszej poprawy wizerunku policji oraz poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Święty Mikołaj w Komendzie

W mikołajkowe południe, w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie zjawił sięŚwięty Mikołaj, na którego z niecierpliwością czekały dzieci Policjantów i Policjantek.

Dzięki uprzejmości Komendanta spotkanie mikołajkowe i poczęstunek odbyły się w gabinecie Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Tomasza Kłosowskiego. Wszystkie dzieci zostały obdarowane paczkami ze słodyczami ufundowanymi przez Policyjne Związki Zawodowe. Oczywiście Mikołaj przed wydaniem paczki pytał dzieci o zachowanie. Jak się okazało wszystkie były grzeczne i nikt nie odszedł z rózgą. Dzieci mówiły wierszyki specjalnie dla Mikołaja. Ponadto maluchy mogły zwiedzić jednostkę oraz zapoznać się z pracą technika kryminalistyki. Największym zainteresowaniem cieszył się specjalnie dla dzieci przygotowany „ Niebieski pokój”. Oprócz prezentów i wspólnej zabawy, każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Organizatorem spotkania był Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie.

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bitwa pod Wschową w 1706r.

 MUZEUM ZIEMI WSCHOWSKIEJ - NOWA PUBLIKACJA: „BITWA POD WSCHOWĄ 1706, A POTEM POLE BITWY ZABARWIŁO SIĘ NA CZERWONO". Mamy ogromną przyjemność...

Zamknij