Policyjne interwencje!

Zatrzymani sprawcy włamania do sklepu monopolowego

Do zatrzymania sprawców doszło po północy /16.012013r. Policjanci Wydziału Prewencji wschowskiej komendy zatrzymali dwóch mieszkańców Wschowy,

którzy kilka minut wcześniej wybili szybę sklepową. Łupem 18-to i 22-latka padły alkohol i papierosy. Szybka reakcja prewencjuszy pozwoliła na zatrzymanie mężczyzn, którzy na widok policjantów zaczęli uciekać i usiłowali pozbyć się skradzionego towaru, pozostawiając karton z alkoholem pod płotem, odrzucając czteropaki z piwem i opróżniając kieszenie podczas ucieczki. Po kilku sekundach zostali zatrzymani. Mężczyźni nie zdążyli pozbyć się rzeczy, które były im pomocne podczas włamania. Jeden z nich miał na rękach czarne rękawiczki, a drugi kominiarkę. Policjanci przewieźli 18-to i 22-latka wraz ze skradzionym łupem do KPP we Wschowie. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie i po wytrzeźwieniu zostaną przedstawione im zarzuty.

Za powyższe przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Oszustwo na „wnuczka”

Oszuści podają się za członków rodziny i krewniaków, wyłudzając od starszych osób oszczędności. W minionym tygodniu w wyniku działania oszustów oszczędności w kwocie 5000 złotych straciła 86- letnia mieszkanka Wschowy. Kobieta kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów poinformowała Policję.

Jak wynika z dotychczasowych policyjnych ustaleń, do mieszkanki Wschowy zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Rozmowę przeprowadził tak wiarygodnie, że kobieta uwierzyła mu w opowieść o jego wypadku drogowym i o tym, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Pieniądze były mu potrzebne na kaucję by uniknąć kary aresztu. Pokrzywdzona uległa namowom i oddała swoje oszczędności kurierowi przysłanemu przez rzekomego syna. Dopiero po rozmowie z wnukiem zorientowała się, że została oszukana i powiadomiła policję. Sprawców poszukują wschowscy policjanci.

Uważaj na oszusta podającego się za krewnego!

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem,… Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

W większości przypadków oszust podsyła „zaufaną osobę, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Pamiętajmy!

Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym.

Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonując telefon lub kontaktując się bezpośrednio.

Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112)

 

Dbamy o bezpieczeństwo na drogach powiatu wschowskiego

Jak co roku w okresie jesienno- zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Ze statystyk wynika, że najczęstszym miejscem potrąceń pieszych jest przejście dla pieszych.

Przyczyniają się do tego różne czynniki jak ograniczona widoczność spowodowana złymi warunkami atmosferycznymi, szybko zapadający zmierzch, nie stosowanie się zarówno przez kierowców jak i pieszych do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Dlatego tak istotne znaczenie dla poprawy naszego bezpieczeństwa mają zakładane przez nas elementy i kamizelki odblaskowe oraz kaski.

Wschowscy policjanci w ramach codziennej służby będą:

-egzekwować od dzieci w wieku do lat 15 poruszających się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu lub w warunkach pogorszonej widoczności, korzystanie z elementów odblaskowych,

-bezwzględnie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących w szczególności wobec pieszych na przejściach dla pieszych oraz rowerzystów,

-w przypadku potrącenia pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych policjanci korzystać będą z możliwości zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami i kierowania wniosku o ukaranie do Sądu, bądź zatrzymania uprawnień do dyspozycji prokuratora w toku postępowania przygotowawczego,

-kontrolować pieszych w zakresie prawidłowego korzystania z dróg, w szczególności przechodzenia prawidłową stroną drogi, przechodzenia przez jezdnię w miejsca niedozwolonych, wchodzenia na jezdnię zza pojazdu, przeszkody.

-kontrolować rowerzystów, szczególnie w zakresie nieprawidłowego korzystania z dróg, w tym nieprawidłowego wykonywania manewru skrętu w lewo, wymuszania pierwszeństwa przejazdu, poruszania się bez wymaganego oświetlenia i elementów odblaskowych oraz poruszania się po jezdni pomimo, że na odcinkach dróg wyodrębniono ścieżki rowerowe.

Dla przypomnienia rower powinien być wyposażony:

-z przodu – w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;

-z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

-w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;

-w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

 Pamiętajmy!

Bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze!

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażackie interwencje!

-W dniu 07.01.2013r. zastęp GBA 2,5/16 z OSP Sława usunął wiszącą uszkodzoną blachę na nieczynnym wiadukcie kolejowym w Sławie, która...

Zamknij