Pobiegli, by uczcić pamięć

W piątek 19.04.2013r spotkaliśmy się pod „dębami katyńskimi” we Wschowie, aby uczcić pamięć poległych funkcjonariuszy Policji oraz wszystkich pomordowanych w Katyniu. Dzieci ze szkół podstawowych powiatu wschowskiego uczciły pamięć w Biegu Katyńskim.

Przed rozpoczęciem wyścigów, minutą ciszy uczczono pamięć poległych i zapalono znicze pod „dębami katyńskimi”. Bieg Katyński, choć nie ma długiej tradycji, to wciąż przyciąga chętnych do udziału w sportowej rywalizacji i jednocześnie upamiętniania tragicznych losów Polaków. Rywalizowali uczniowie i uczennice szkół podstawowych z całego powiatu wschowskiego. W sumie prawie 200 osób.

Dzięki inicjatywie podjętej przez p. dyrektora Ryszarda Ratajczaka oraz p. Agnieszkę Małą ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie im. Boh. Westerplatte w ramach programu Stowarzyszenia Parafiada – Katyń Ocalić od Zapomnienia spotykamy się co roku w tym miejscu, aby pochylić się nad pamięcią o ofiarach zbrodni katyńskiej. Władysław Pasek, Antoni Wołuń, Tadeusz Szarzyński, Ignacy Gromadziński oraz Feliks Grabka byli i są dla nas ciągle funkcjonariuszami Policji Państwowej. Stefan Trybuszewski był strażnikiem więziennym, a Stanisław Lenczewski-Samotyja żołnierzem wojska polskiego.

Zostali zamordowani bo byli polakami, patriotami, funkcjonariuszami policji, osobami o nieposzlakowanej opinii w swoim środowisku i działali na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Zobowiązani jesteśmy do przekazu i zaszczepienia historycznych faktów młodemu pokoleniu Polaków, które w dalszych latach będzie pielęgnować tę wiedzę i fakty historyczne bez przekłamań.

Źródło: Oficer Prasowy KPP Wschowa

st.sierż. Maja Piwowarska-Szewiało

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowy Turniej BRD we Wschowie

W środę 10.04.2013r odbyły się eliminacje do finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na starcie stanęło 6 najlepszych 3...

Zamknij