Cenne pocztówki dołączyły do kolekcji muzeum

Kolekcja pocztówek Muzeum Ziemi Wschowskiej została wzbogacona o następne bardzo cenne egzemplarze dzięki hojności Prezesa Zarządu HZZ Osowa Sień.

W piątek 27 września w siedzibie HZZ Osowa Sień w Przyczynie Górnej Prezes Zarządu pan Czesław Kryszkiewicz przekazał na ręce dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej 8 sztuk archiwalnych pocztówek. Trzy z nich prezentują widoki Wschowy (m.in. wnętrze Cafe Schreithauer ok. 1940 r.) pozostałe ukazują obraz okolicznych wsi: Łysin, Starych Drzewiec, Radzynia, Lubogoszczy oraz Wyszanowa z lat 20. 30. XX wieku. Dwie z podarowanych pocztówek pochodzą ze wschowskiej oficyny A. Trogischa, właściciela księgarni, biblioteki i sklepu papierniczego przy obecnej ul. Boh. Westerplatte nr 12.

IMG_3836

W zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej znajduje się ponad dwieście pocztówek z widokami Wschowy i miejscowości położonych na terenie obecnego powiatu wschowskiego. Najstarsze pochodzą z lat 90. XIXw. Na wielu z nich utrwalono życie wschowskiej ulicy, jej koloryt i atmosferę. Część kolekcji stanowią karty z widokami budynków sakralnych oraz panoramy miasta dające wyobrażenie o zmianach jakie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły w strukturze i charakterze miejskiej zabudowy.

W przyszłości podarowana kolekcja pocztówek zostanie zaprezentowana na ekspozycji oraz w wirtualnej przestrzeni muzeum.

Muzeum Ziemi Wschowskiej wyraża podziękowania dla darczyńcy i cieszy się, że potrzeby instytucji, szczególnie związane z wzbogaceniem kolekcji, znalazły zainteresowanie w środowisku lokalnego biznesu. 

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaproszenie do muzeum!

Zapraszamy serdecznie tych młodszych i tych trochę starszych do udziału w kolejnym niedzielnym spotkaniu w muzeum.

Zamknij