Bitwa pod Wschową w 1706r.

 MUZEUM ZIEMI WSCHOWSKIEJ – NOWA PUBLIKACJA: „BITWA POD WSCHOWĄ 1706, A POTEM POLE BITWY ZABARWIŁO SIĘ NA CZERWONO”. Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z najnowszą pozycją książkową, w wydaniu której uczestniczyło Muzeum Ziemi Wschowskiej: „BITWA POD WSCHOWĄ 1706, A POTEM POLE BITWY ZABARWIŁO SIĘ NA CZERWONO”.

 Bujna i bogata historia Wschowy znajduje odzwierciedlenie w licznych ważnych datach na mapie jej dziejów. Pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach w historii naszego regionu jest jednym z istotnych zadań Muzeum.

12 i 13 lutego 2009 roku, na zaproszenie dyr. Muzeum Ziemi Wschowskiej Leszka Marciniaka, przebywał we Wschowie dr Oskar Sjöstrom ze Szwecji, autor książki: „Fraustadt-1706, Ett fält färgat rött”, czyli : „Wschowa-1706, a potem pole bitwy zabarwiło się na czerwono”.Autor przyjechał do Wschowy po raz pierwszy na obchody 300-lecia wielkiej bitwy. Uległ magii miejsca i czasu, a swoją ciekawość przekuł na dzieło popularnonaukowe, które w okamgnieniu w nakładzie 4 000 egzemplarzy z dodrukiem 3 000 rozeszło się wśród czytelników. Na skalę kraju, liczącego prawie 9 milionów ludzi to olbrzymi sukces wydawniczy.

Książka „Fraustadt-1706” zdobyła w Szwecji zaszczytny tytuł książki roku. Pozycja ta jest monografią bitwy uważanej za jedną z największych, najważniejszych i najbardziej krwawych batalii rozstrzygającej o losach III Wojny Północnej. W opinii historyków stanowiła ona przykład geniuszu wojskowego Szwedów, a odniesione przez nich zwycięstwo i całkowite rozbicie wojsk sasko – rosyjskich, należało do wyjątkowo rzadkich w dziejach sztuki wojennej.

Dr Oskar Sjöstrom, z zawodu historyk, jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz Muzeum Armii w Sztokholmie. Osobami towarzyszącymi byli: dr Bengt Nilson, pracownik naukowy Uniwersytetu Linköping, który dokonał analizy faktograficznej książki.

Oficjalne powitanie przybyłych gości miało miejsce w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie. Podczas spotkania burmistrz Krzysztof Grabka wręczył gościom pamiątkowe materiały promocyjne związane z historią miasta i regionu. Następnie, w sali ekspozycyjnej Muzeum Ziemi Wschowskiej, odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyr. Muzeum Ziemi Wschowskiej, przedstawiając delegację ze Szwecji zainicjował przetłumaczenie książki z języka szwedzkiego na język polski oraz wzbogacenie jej o treści w formie suplementu tj.: „Dodatek – Historia Wschowy w zarysie”oraz Dodatek – 300. Rocznica bitwy pod Wschową.Informacje te zamieszczono w książce wraz z materiałem zdjęciowym dot. m.in. obchodów 300. rocznicy bitwy i wielu bardzo ważnych spotkań i wydarzeń – tj. rekonstrukcji bitwy, wystawy w Muzeum Ziemi Wschowskiej, wizyt bardzo ważnych gości ze Szwecji – m.in. przedstawicieli dworu królewskiego w Sztokholmie, ambasady Królestwa Szwecji w Polsce oraz bardzo licznych członków stowarzyszeń kombatanckich kultywujących tradycję oddziałów walczących w 1706 roku. Przypomnijmy, iż było to pierwsze w dziejach powojennej Wschowy spotkanie władz przedstawicieli jednej z europejskich dynastii panujących.

Mamy nadzieję, że ta publikacja stanie się dla Państwa następnym cennym źródłem wiedzy o niezwykle ważnych wydarzeniach w dziejach historii Ziemi Wschowskiej. Jesteśmy bowiem spadkobiercami wspaniałych tradycji królewskiego miasta i to zobowiązuje.

Książka została wydana przez wydawnictwo śląskie inforteditions.

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kim będę?

 Synku! Córeczko!- co z Ciebie wyrośnie. Zastanawiali się rodzice. Nadszedł bowiem czas, kiedy dorosłe już dzieci kończyły szkołę podstawową. Stanęły...

Zamknij