Zaduszki w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

Nadchodzi czas szczególnej pamięci o zmarłych, czas kiedy odwiedzamy groby najbliższych nam osób. Czas spędzony powoli i niespiesznie.

Być może są wśród nas osoby zarówno wschowianie jak również przyjezdni, którzy zechcą ten czas zadumy i refleksji spędzić na terenie zespołu historycznych cmentarzy we Wschowie tj.: Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego oraz cmentarza katolickiego z pocz. XIX wieku będącymi działem lapidarium Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Obiekt ten zostanie udostępniony w:

– święto Wszystkich Świętych (piątek) 1 XI 2013 r. w godz.: 10.00-17.00

– w Dzień Zaduszny (sobota) 2 XI 2013 r. w godz.: 10.00-17.00

– w niedzielę 3 XI 2013 r. w godz.: 10.00-16.00.

Każdego w/w dnia w budynku dawnego domu przedpogrzebowego na terenie lapidarium wyeksponowane zostaną młodzieńcze, wschowskie prace Eugeniusza Geta Stankiewicza oraz Janusza Stankiewicza wykonane techniką frottage’u. Prace te są artystycznym przeniesieniem kamiennych zapisów wybranych płyt nagrobnych za pomocą farby drukarskiej, na arkusz papieru pakowego. Owe dzieła mieszkających kiedyś we Wschowie braci Stankiewiczów były przez 45 lat przechowywane w domowym archiwum. Do Wschowy zawitały na trwałe jesienią 2009 r. wzbogacając zbiory Muzeum Ziemi Wschowskiej. Są one cenne z uwagi na ich autorów – grafika, miedziorytnika i rzeźbiarza – Eugeniusza Geta Stankiewicza oraz historyka i fotografa – Janusza Stankiewicza. Co więcej „papierowe płyty nagrobne” odgrywają rolę doskonałego pomostu między przeszłością dawnej Wschowy sprzed czterech wieków a współczesnością, zwłaszcza w kontekście nadchodzących dni, które jak żadne inne skłaniają nas do myślenia o przemijaniu.

W sobotę 2 XI o godz. 16.30 zapalone zostanie Światełko Pamięci z myślą o dawnych mieszkańcach Wschowy. Wszystkich, którym pamięć o przeszłości jest bliska zapraszamy do Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Za górami, za lasami… w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Za nami kolejne spotkanie w ramach Niedzielnych Zabaw w Muzeum. 27 października w słoneczne niedzielne popołudnie sala w starej barokowej...

Zamknij