Za wybitne osiągnięcia w rywalizacji sportowej kopa

W niedzielę 15 grudnia 2013r. odbyły się zawody Gry w kopa o puchar Wielkopolski w Jutrosinie, podczas których członek naszego klubu Czesław Pierzchała został uhonorowany

pucharem „za wybitne osiągnięcia w rywalizacji sportowej kopa”. Jest to dość cenne wyróżnienie, a Cz.Pierzchała otrzymał go za wygranie 15 turniejów (pierwsze zwycięstwo w 2005r.)

 Dla niezorientowanych w paru zdaniach przybliżymy grę.
Jest to gra karciana w Wielkopolsce nazywana Kopem na Śląsku Baśką, na Kaszubach Baśką Kaszubską. W grze bierze udział 4 graczy. Gra się 16 kartową talią złożoną z asów, dam, waletów i dziesiątek w 4 kolorach. Celem gracza jest uzyskanie maksymalnej liczby punktów z gry, czyli rozdania. Pierwszy rozgrywający wybierany jest poprzez losowanie kolejni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozdaje się każdemu 4 razy po jednej karcie, a sama gra składa się z dwóch faz: licytacji i rozgrywki. Podczas licytacji ustala się rodzaj gry, ewentualne kontry i strony rozgrywki, czyli współpartnerów i przeciwników. Licytują gracze kolejno. Gry zgłaszane są w następującym porządku: wesele, zolo, zolodu a poza licytacją gra cicha i zwyczajna. To tyle w bardzo telegraficznym skrócie.

Skąd takie zainteresowanie tą grą ? Odpowiedź jest prosta. Poza innymi imprezami odbywającymi się na terenie miasta turniejowa gra w Kopa, Baśkę jest kolejną formą ciekawej rozrywki. Nieważnym jest czy to rozrywka czy sport?
Ważnym jest, że gra ta, jest przednią zabawą. Tym bardziej, że grać w Kopa może każdy bez względu na wiek, płeć, stan cywilny i sympatie. Gra w Kopa nie dzieli lecz integruje.

Warto jeszcze dodać, że we Wschowie istnieje Wschowski Klub Kopa Sportowego, którego przewodniczącym jest Biedrowski Gwidon, natomiast jego zastępcą Prętki Jacek.

 

Kolejny turniej gry w kopa odbędzie w najbliższy weekend w Garzyniu, a nagrodą będzie aż 15 indyków świątecznych!

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Dzień otwarty” w Policji – informacje

We wtorek 3 grudnia 2013 roku podczas zorganizowanych „Dni Otwartych” policjanci po raz kolejny pokazali swoją pracę „od kuchni”.

Zamknij