Wiadomości kulturalne ze Sławy

 5 grudnia 2012 w Domu Kultury w Krzepielowie otwarto wystawę upamiętniającą 110 rocznicę powstania Pluszowego Misia.

Do obejrzenia wystawy zaproszono dzieci z Oddziału Przedszkolnego Szkoły w Krzepielowie oraz klasy 1,2, i 3 tejże szkoły. Ekspozycja była bardzo bogata i zróżnicowano. Pokazano aż 94 pluszowe misie różnej wielkości zgromadzone w domu kultury. Dzieci wysłuchały historii powstania pierwszego pluszowego misia, nauczyły się piosenki o

małych misiach i chętnie pozowały do zdjęć z pluszakami

Uroczyste podsumowanie i wręczenie dyplomów oraz nagród w II Gminnym Konkursie na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową pt. „Szopka bożonarodzeniowa – kreacja i tradycja”

 

10 grudnia 2012r., o godz. 1000 w sali kameralnej Domu Kultury w Sławie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie dyplomów oraz nagród w II Gminnym Konkursie na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową pt. „Szopka bożonarodzeniowa – kreacja i tradycja” pod honorowym patronatem Burmistrza Sławy oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie pani Moniki Pełka – Kierownik Domu Kultury w Sławie, która witając: pana Krzysztofa Gruszewskiego – Zastępcę Burmistrza Sławy, Ks. Proboszcza Jerzego Ślusarczyka, Piotra Kokorniaka – Dyrektora Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie oraz wszystkich uczestników, rodziców i opiekunów zaprosiła do wysłuchania pastorałek w wykonaniu Izabeli Jankowiak z sekcji wokalnej DK Sława pod kierunkiem Henryka Cyrana instr. ds. muzycznych. Następnie przemówienie wygłosił pan Krzysztof Gruszewski – Zastępca Burmistrza Sławy, po czym głos zabrali Ks. Proboszcz, który omówił założenia i kryterium oceny prac konkursowych oraz Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. Po ujawnieniu nazwisk autorów nagrodzonych doszło do wręczenia dyplomów i nagród.

A oto wyniki:

W kategorii klasy I-III

I miejsce Oliwia Borek – SP Ciosaniec Punkt Filialny w Łupicach

II miejsce Tobiasz Walachowski -SP Ciosaniec Punkt Filialny w Łupicach

III miejsce Bartek Spychalski ze Szkoły Podstawowej w Sławie

Wyróżnienie

Mateusz Witkowski -SP Ciosaniec Punkt Filialny w Łupicach

W kategorii klasy IV-VI

I miejsce Aleksandra Kaczor – Świetlica Profilaktyczna „Dobre Duszki” w Starym Strączu

II miejsce Nikola Kuberska – Świetlica Profilaktyczna w Sławie

w kategorii szkoły ponadpodstawowe

I miejsce -Wiktoria Jurewicz – Gimnazjum w Sławie

w kategorii dorośli

I miejsce Jerzy Doniec ze Starego Strącza

II miejsce Jolanta Komolka ze Starego Strącza

Ponadto Komisja przyznała nagrodę za największą szopkę bożonarodzeniową Laurze Schudaj z PSP w Sławie.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów i fundatorów nagród:Burmistrza Sławy,Proboszcza Parafii Rzymsko-katolickiej w Sławie, Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławie, Księgarnii HEWAZA w Sławie,

„J&L” Firmy Handlowo-Usługowej Leszek Kijowski w Sławie, pani Arlety Matczak z Academii Centrum Edukacji w Sławie,pani Oktawii Łaskawiec-Rolla z Centrum Językowego Happy Hause w Sławie.Do 14 grudnia 2012r. w sali kameralnej Domu Kultury w Sławie można było obejrzeć prace na wystawie pokonkursowej .

 

15.12.2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyły się eliminacje do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2013. Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku reprezentowały Maja Klisz, Izabela Jankowiak oraz Małgorzata Ciszewska prezentując kolędy i pastorałki w aranżacji instruktora Henryka Cyrana.

 

20 grudnia 2012 roku w Domu Kultury w Krzepielowie uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Krzepielowie wraz z Panią Agnieszką Góras uczestniczyły w lekcji folkloru. Dla dzieci przygotowano folklor Ziemii Lubuskiej. Wszyscy chętnie uczyli się przyśpiewek lubuskich : Koza, Szewczyk , Smażyła baba lebiodę , Świniorz ,Gęsi lecą . Następnie poznawały trudne kroki polki i walcerka oraz uczyły się tańca lubuskiego. Do śpiewu i tańca przygrywał Pan Stanisław Suda.

 

10 stycznia 2013 roku w Domu Kultury w Krzepielowie odbyła się druga lekcja folkloru dla dzieci klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzepielowie. Dzieci uczyły się kolejnych przyśpiewek lubuskich :Chłopaki chłopaki , Kozioł w ogrodzie matulu , Gęsi ,gęsi. Poznały kolejne tańce lubuskie jak Koza, Miotlorz, Taniec z kapeluszami.Bardzo chętnie uczyły się polki i walcerka lubuskiego. Do tańca i śpiewu przygrywał Pan Stanisław Suda .

 

10 stycznia 2013 roku w godzinach popołudniowych w Domu Kultury w Krzepielowie obyła się zabawa noworoczna dla klasy IV , V , VI Publicznej Szkoły Podstawowej.Słodycze i napoje dla uczestników zabawy przygotowała Rada Rodziców , oprawą muzyczną imprezy zajął się Mateusz Golunkiewicz a gry i zabawy przeprowadziła Zofia Tomczak – kierownik DK w Krzepielowie. Dzieci i młodzież bawili się wyśmienicie i już zapowiedzieli następną imprezę, którą będą Walentynki.

 

12 stycznia 2013 roku w Domu Kultury w Krzepielowie odbyła się impreza taneczna dla młodzieży z Krzepielowa i Krążkowa, z której dochód przeznaczono na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Młodzież bawiła się do muzyki, którą przygotował i imprezę prowadził Mateusz Golunkiewicz.

 

13 stycznia 2013 roku wolontariusze : Martyna Rambolińska, Nikola Wójcik, Krzysztof Jaroszewicz, Natalia Humeniuk, Klaudia Olszewska, Helena Kielmann oraz Paulina Maszkowska i Kasia Golunkiewicz ruszyli do kwesty w Krzepielowie, Krążkowie, Starych i Nowych Drzewcach. Rekordzistą , który zebrał najwięcej blisko tysiąc złotych został Krzysztof Jaroszewicz. Był to już 20 Finał który zorganizowaliśmy w Krzepielowie.

 

WOŚP w Sławie

13 stycznia 2013r. na boisku Gimnazjum w Sławie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy . Wielkie zaangażowanie fantastycznych wolontariuszy, a także odzew mieszkańców i darczyńców zaowocowały ogromnym sukcesem. Zeszłoroczny rekord (17 770,33 zł ) udało się pobić- w sztabie SCKiW zebrano 19 549,40. Na konto Fundacji trafiły zebrane pieniądze, które tym razem przeznaczone będą sprzęt medyczny dla dzieci oraz – po raz pierwszy – dla seniorów.

Jak co roku atrakcji nie brakowało. Imprezę poprowadzili: pan Piotr Kokorniak – Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Henryk Cyran – szef Sztabu SCKiW Sława. Wszystko rozpoczęło się od godz. 17.00, na scenie wystąpili Izabela Jankowiak i Kacper Mikołajczuk z sekcji wokalnej oraz zespoły taneczne ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. Przez cały czas trwania Finału, odbywała się licytacja gadżetów przekazanych przez WOŚP w Warszawie oraz sponsorów. „Pod młotek poszły” różne przedmioty. Najwyższą kwotę, aż 3100,00 zł wylicytowano za roczny bilet (na trasie Sława-Nowa Sól-Sława) od firmy Leonidas, za foto-obraz z autografami zawodników Stelmet Falubaz „Dla kibiców ze Sławy” otrzymano 520zł, za Talon MAKO (2 godz. gry w bowling, 2 x mycie samochodu, 30 litrów paliwa) – 270zł. Mieliśmy szczęście i ogromny zaszczyt współpracować z wieloma wspaniałymi ludźmi, firmami i instytucjami. Mamy nadzieję, że i podczas przygotowań do XXII Finału spotkamy się ponownie.

Na imprezie pojawił się wielki dziesięciokilogramowy tort urodzinowy – ufundowany przez Piekarnię Dobrosława BIS A.A. Maciukiewicz Spółka Cywilna. O godz. 20.00 tradycyjne „światełko do nieba”- nad Sławą roziskrzyły się tysiące kolorowych świateł.

Lista naszych wolontariuszy, którzy kwestowali od samego rana na terenie miasta i gminy Sława:

Julia Wycichowska, Laura Wycichowska, Karolina Czernicka, Karolina Bernat, Martyna Rambolińska, Nikola Wójcik, Natalia Humeniuk, Klaudia Olszewska, Helena Kielmann, Krzysztof Jaroszewicz, Kinga Dziaszyk, Daria Koza, Karolina Koza, Manuela Gawryluk, Aleksandra Buchwald, Mateusz Bernacki, Dominika Jastrzębska, Aleksandra Golińska, Damian Jastrzębski, Sandra Karolczak, Karolina Kubaczyk, Oliwia Klecha, Aneta Soczewko, Weronika Tomczak, Natalia Roszkowska, Ewa Tomczak, Martyna Bajon, Patrycja Bojarska.

Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku składa serdeczne podziękowanie sponsorom i darczyńcom: Panu Cezaremu Sadrakule – Burmistrzowi Sławy, Panu Bolesławowi Sochackiemu właścicielowi Hurtowni Wyrobów Metalowych „EXPORT-IMPORT”, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu „EUROM”, Panu Marcinowi Piasnemu – właścicielowi Sklepu Groszek, Panu Marcinowi Szala właścicielowi PHU TELEMAR w Sławie, Galerii Aniole w Sławie Annie i Sewerynowi Suchorskim,firmie Autopart Zachód w Sławie, Pani Urszuli oraz Panu Stanisławowi Matczakom – właścicielom firmy Przewozy Pasażerskie „LEONIDAS” w Sławie, Panu Jerzemu Dońcowi ze Starego Strącza, Pani Anieli Matyjas – Dyrektor Gimnazjum im. Ludwika Stępczaka w Sławie,Panu Dariuszowi Bojarskiemu, Pani Hannie Schornik właścicielce Piekarni w Sławie,

Piekarni Dobrosława BIS w Sławie Maciukiewicz spółce cywilnej,Panu Edwardowi Boksowi – Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie, Panu Jarosławowi Moryto – Kierownikowi Obiektów Sportowych, Bankowi Spółdzielczemu we Wschowie- Oddziałowi w Sławie, Pani Izabeli Jaworskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Sławie, Panu Jackowi Głowińskiemu, Nadleśniczemu Wiesławowi Daszkiewiczowi z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Sława Śląska, Panu Tadeuszowi Masłowskiemu właścicielowi Sklepu Wielobranżowego BENY w Sławie, Studiu Fryzjersko-kosmetycznego WENUS,Stacji paliw MAKO w Sławie, firmie Materiały budowlane CERTOP-TOPOLAN w Sławie, Hurtowni Elektrycznej ELEKTROMAX L – SIGMA w Sławie, Pani Małgorzacie Woźniewskiej ze Sklepu Wielobranżowego w Sławie, Panu Mariuszowi Totoszko z zespołu Volver, Klubowi Piłkarskiemu Dąb Przybyszów, Klubowi Stelmet Falubaz

Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali:

1. Komenda Powiatowa Policji we Wschowie – Komisariat Policji w Sławie, podziękowania dla Komendanta Komisariatu Pana Marka Biedaka

2. Straż Miejska w Sławie, podziękowania dla Komendanta Pana Jerzego Rudnickiego

3. Ochotnicza Straż Pożarna w Sławie, podziękowania dla Komendanta Pana Tadeusza Żarczyńskiego
4. Ratownictwo Wodne w Sławie

 

 

Koncert Noworoczny

20.01.2013r. odbył się Koncert Noworoczny, który tradycyjnie odbywa się w styczniu w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie. Wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Artura Erenfelda działająca przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Musik und Leben” pod dyrekcją Holgera Miertscha z Lucaku.

Wykonano polskie i niemieckie kolędy oraz piosenki świąteczne. W części karnawałowej usłyszeliśmy utwory rozrywkowe znanych wykonawców. Koncert poprowadziła pani Halina Drgas – Prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej. Cały występnagrodzono owacją na stojąco.

Organizatorzy: Burmistrz Sławy, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Michała Archanioła w Sławie.

 

Ferie zimowe

Już kolejny raz Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku zaprosiło dzieci i młodzież na 2 tygodnie wspaniałej, zimowej przygody. W tym roku na dzieci czekali instruktorzy zajęć tanecznych, plastycznych, wokalnych i nie tylko. W programie znalazły się również: spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy sportowe, rozrywkowo-edukacyjne, imprezy dotyczące bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych, wycieczki oraz wiele innych atrakcji.

Feriada 2013 z Domem Kultury w Sławie. Bezpiecznie, aktywnie i ciekawie. 14 stycznia w ramach wypoczynku zimowego dzieci i młodzież brali udział w grach i zabawach, odwiedzili jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie, gdzie zostali zaznajomieni z ciekawostkami związanymi z pracą zawodową strażaków, podziwiali wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy oraz poznali ważne zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Tego dnia spotkali się również ze st. post. Wiolettą Dębską z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie, która przypomniała najmłodszym zasady bezpieczeństwa w tym zasady zachowania ostrożności i zagrożenia w czasie zimy. 15 stycznia między innymi brali udział w grach i zabawach integracyjnych, uczyli się układu tanecznego i próbowali swoich sił wokalnych na zajęciach nauki śpiewania. 16 stycznia uczyli się układów tanecznych i spotkali się z panią Krystyną Sajnóg z Lecznicy Zwierząt w Sławie. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali pani Krystyny, która przekazywała dzieciom jak dbać o swoje domowe czworonogi, jak rozpoznać ich częste dolegliwości oraz jak dokarmiać ptaki. 17 stycznia spotkali się z Panią Haliną Drgas – członkiem zarządu Spółki Komunalnej we Wschowie, trenerem edukacji w zakresie gospodarowania, dzięki której utrwalili i uzupełnili swoja wiedzę na temat segregacji śmieci i recyklingu. Następnie uczestniczyli w „śmieciosztuce” wykorzystując materiały odpadowe w pracach plastycznych, a także próbowali swoich sił wokalnych na „feriach z nutką”. 18 stycznia bawili się na balu, który przeminął w cudownej atmosferze wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy. Bawili się wesoło, każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce. Doskonałym dodatkiem do strojów były maski karnawałowe, które wcześniej własnoręcznie przygotowali na zajęciach plastycznych. Był również czas „na małe co nieco” – pyszne pączki ufundowane przez Piekarnię Hanna Schornik w Sławie. 21 stycznia uczyły się układu tanecznego, a gościem specjalnym poniedziałkowych ferii był mistrz judo, trener sławskiej sekcji judo pan Maciej Kaczorowski, który wraz ze swoim uczniem Krzysztofem Żurawskim wykonali podstawowe techniki tej walki oraz pokazali sztukę bezpiecznych upadków. Pan Maciej opowiedział również o strategii i zasadach walki, podstawowym słownictwie, pokazał dzieciom swoje zdobyte medale. Dzień zakończono występem tanecznym i wokalnym dla Babć i Dziadów przygotowanym przez dzieci biorących udział w zajęciach feryjnych. 22 stycznia podzieleni na grupy na warsztatach plastycznych rysowali pastelami na dużych arkuszach papierowych sporty i zabawy zimowe, ponadto grali w rozgrywkach Turnieju Tenisa Stołowego i Turnieju w Mini Kręgle.Wszystkie mecze były bardzo zacięte i stojące na bardzo wysokim poziomie. A tak ukształtowały się wyniki:

  • w Turnieju w Mini Kręgle: I miejsce Kamil Trzciołek, II miejsce Justyna Dobraś, III miejsce Laura Schudaj
  • w Turnieju Tenisa Stołowego: I miejsce Kamil Trzciołek, II miejsce Kacper Szlafka, III miejsce Kacper Piotrowicz, IV miejsce Julka Szlafka. Gratulujemy.

 

 

23 stycznia dzieci odwiedziły Piekarnię Dobrosława BIS A.A. Maciukiewicz, gdzie poznały niemal każdy zakamarek sławskiej piekarni. Oprócz obserwacji, dzieci mogły osobiście uczestniczyć w procesie technologicznym produkcji pieczywa. Każde dziecko mogło zrobić z ciasta swój chlebek i chałkę a to było dla nich największą atrakcją. Piekarze opowiedzieli dzieciom skąd się bierze pieczywo i jaką drogę przebywa, aby trafić do nich. Na koniec każdy dostał swój wypiek do spróbowania w domu. Mniam, mniam…pycha! Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku pragnie złożyć serdeczne wyrazy wdzięczności właścicielom i pracownikom odwiedzonego zakładu, za chęć przyjęcia naszej grupy i za pokazanie specyfiki swojego zawodu oraz za okazaną gościnność. Po wycieczce w pracowni plastycznej odbyły się warsztaty rzeźbienia z masy solnej, podczas których wykonywano mobile czyli wiszące dekoracje w najróżniejszych kształtach, były koty, serca, ptaki i inne. Odbyły się również warsztaty taneczne. 24 stycznia ochotnicy ubrani w ciepłe ubranie i wyposażeni w lornetki udali się na spacer po parku miejskim na zimowe ptakoliczenie. Przewodziła im pani Maleńczyk, która opowiedziała dzieciom na wstępie o gatunkach ptaków zamieszkujących nasze tereny i o rzadkich gatunkach, które można spotkać tylko w niektórych częściach Polski. Poznali cechy charakterystyczne np. zimorodka, modliszki, dzięcioła, żurawia, maczka i krzyżówki. Na spacerze dzieci oglądnęły drzewostan parku i rozpoznawały gatunki drzew: sosnę czarną, platany, kasztanowce, diaglozje i owocujące skupiska bluszczu. W rezultacie dzieci napotkały i zliczyły takie ptaki jak: 64 kaczki krzyżóki, 8 kosów, 23 sikorki bogatki, 1 kwiczoła, wróble, 1 pustułke i 14 gołębi domowych. Po drodze zobaczyły też jak wygląda zamarznięty akwen Jeziora Sławskiego. Okazało się, że dzieci wykazali się dużą wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa w czasie zimy i doskonale pamiętali jak unikać niebezpieczeństw podczas zabaw na śniegu i lodzie. Po powrocie na wszystkich czekała ciepła przekąska – ciepłe kiełbaski ufundowane przez firmę Balcerzak i Spółka Sp. z o.o.. 25 stycznia dzieci dzieci uczestniczyły w warsztatch dziennikarskich z portalem zw.pl i wykonali pamiętnik minionych ferii na dużych arkuszach papieru.

 

 

Pożyteczne ferie 2013 w Ciosańcu. Tegoroczny wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży z Ciosańca zorganizowany był przez Radę Sołecką Ciosaniec we współpracy z Domem Kultury w Ciosańcu z środków pozyskanych z Fundacji Wspomagania Wsi.Każdego dnia na uczestników zajęć czekało wiele atrakcji od spotkań z ciekawymi mieszkańcami Ciosańca i nie tylko po konkursy plastyczne, zabawy ruchowe, wycieczki. Odbył się również bal karnawałowy, oraz spotkanie dla Babci i Dziadka.Codziennie w zajęciach uczestniczyła grupa od 20 do 30 osób.Każdego dnia uczestnicy zajęć otrzymywali zdrowy poczęstunek w postaci kanapek, owoców jogurtów i soków. Pierwszego dnia ferii dzieci spotkały się z Komendantem Straży Miejskiej w Sławie oraz wzięły udział w konkursie plastycznym pn. „ Bezpieczne ferie”. Następnego dnia odbyło się spotkanie z  panem Sławomirem Mazurem nauczycielem z Zespołu Szkół w Ciosańcu który pokazał uczestnikom zajęć jak rzeźbić w drewnie. Tego dnia feriowicze brali udział również w konkursie „Zgaduj zgadula”. Trzeciego dnia ferii w Domu Kultury w Ciosańcu odbył się bal karnawałowy, wszyscy uczestnicy doskonale się bawili przy przygotowanej dla nich muzyce. Dzieci oraz młodzież zaprezentowały się w wielu barwnych przebraniach w przerwach odbywały się  zabawy oraz konkursy taneczne. W kolejnym dniu ferii zimowych w Ciosańcu, Dom Kultury odwiedził pan Janusz Sajnóg z „Lecznicy Dla Zwierząt” w Sławie. Pan Janusz opowiedział uczestnikom zajęć jak dbać o zwierzęta w gospodarstwach domowych, wszyscy obecni słuchali z zainteresowaniem, a także opowiadali swoje historie dotyczące własnych pupili. Następnie feriowicze wykonali plakaty ph.”Dbajmy o nasze zwierzęta domowe”, które na późniejszym spacerze zostały rozwieszona na tablicach informacyjnych. Piątego dnia ferii zimowych w Ciosańcu uczestnicy zajęć spotkali się z panią Heleną Kamińską, która wygłosiła pogadankę na temat zdrowego żywienia, następnie wszyscy zabrali się do robienia owocowych sałatek. Sałatki powstały błyskawicznie i jeszcze szybciej zniknęły z miseczek. Tego dnia dzieci ozdabiały również pamiątkowe koszulki. Szóstego dnia ferii w Ciosańcu odbyły się warsztaty haftu krzyżykowego, które poprowadziła pani Elżbieta Bernat. Siódmego dnia ferii dzieci oraz młodzież uczestniczące w zajęciach w Ciosańcu rozpoczęły swój dzień od przygotowań do spotkania z Babciami i Dziadkami.Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali stół, zawieszali dekoracje oraz ćwiczyli wiersze i piosenki, oczekując na przybycie dziadków. Punkt 16.00 zaproszeni goście licznie zaczęli przybywać do Domu Kultury, zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą. Na początku spotkania wnukowie wyrecytowali wiersze i zaśpiewali piosenki, następnie odbyło się „Karaoke dla Babci i Dziadka”. Ponadto Babcie oraz Dziadkowie mogli wraz z wnukami uczestniczyć w licznych konkurencjach tj. wnuczki wiążą na czas krawat dziadkom, która Babcia pierwsza przyszyje guzik do tkaniny itp. Dzieci sprawiły wiele radości tak wspaniałym i ważnym gościom jakimi są Dziadkowie. Można było zauważyć niejedną łezkę w oku. Siódmego dnia dzieci oraz młodzież odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Ciosańcu gdzie pan Jerzy Małczak opowiedział wszystkim o pracy strażaka, oraz pokazał jakim sprzętem dysponują strażacy z Ciosańca. Na zakończenie odbyło się karaoke. W przedostatnim dniu dzieci zagłębiały się w tajniki numizmatyki, poznawały jak wyglądają i wyglądały monety z różnych stron świata. Ostatniego dnia feriowicze wybrali się na wycieczką do Nadleśnictwa Sława Śląska w Sławie, gdzie zostali oprowadzeni po nadleśnictwie oraz zapoznali się z pracą leśników. Po powrocie do Ciosańca wszyscy wspólnie smażyli kiełbaski przy ognisku.

 

Ferie 2013 w Domu Kultury w Krzepielowie pierwszy tydzień 14 – 18 styczeń 2013 . W poniedziałek 14 stycznia w Domu Kultury w Krzepielowie zebranych na zajęciach zapoznano z historią domu kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca im.Michała Krechowca. Dla zebranych udostępniono najstarsze kroniki, fotografie oraz odznaczenia i dyplomy. We wtorek 15 stycznia odbyło się spotkanie ze sołtysem wsi Panem Tadeuszem Skrzyczyńskim, który poinformował o planach i zamierzeniach na 2013 rok oraz odpowiadał na zadawane pytania a tych zebrani zadawali dużo. Na zakończenie spotkania Pan Sołtys rozdał słodycze, które przyniósl dla uczestników spotkania. W środę 16 stycznia odbyły sie zajęcia z instruktorem Panem Stanisławem Sudą dla najmłodszych uczestników zajęć .Dzieci ćwiczyły kolędy i pastorałki oraz uczyły się nowych przyśpiewek. W czwartek 17 stycznia formę na koncert kolęd i pastorałek ćwiczyła młodzież starsza również z instruktorem muzycznym.Codzienie w godzinach od 9 do 13 chętni mogli brać udział w zajęciach świetlicy profilaktycznej, chłopcy starsi i młodsi mogli zagrać w tenisa stołowego i spokojnie przygotować się do turnieju oraz uczestniczyć w grach i zabawach świetlicowych. W planie Domu Kultury na 2 tydzień ferii jest kulig,ognisko oraz zajęcia wokalne i taneczne.

 

„Pożytecznye Ferie 2013” w Domu Kultury w Śmieszkowie. Organizatorami byli Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Gminie Sława we współpracy z Domem Kultury w Śmieszkowie.Na realizację programu zostały pozyskane środki z Fundacji Wspomagania Wsi.

Pierwszego dnia ferii dzieci spotkały się z przewodniczącą Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Gminie Sława – panią Celinę Margowniczy oraz pracownikami Staraży Miejskiej w Sławie – komendantem panem Jerzym Rudnickim, panią Magdaleną Dolatkowską, panem Dariuszem Halką. W czasie spotkania dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zachowania w różnych sytuacjach: w domu, na podwórku, na drodze oraz jak zadbać o psa zimową porą. Spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy na temat bezpieczeństwa w czasie ferii. Uczestnicy konkursu wykazali sie dużą wiedza, wszyscy otrzymali upominki. Po zakończeniu konkursu odbył się bal karnawałowy w czasie, którego przybył święty Mikołaj, który obdarował dzieci słodkimi prezentami. Drugiego dnia ferii zimowych w Domu Kultury w Śmieszkowie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-artystycznych „Rękodzieła hafciarskiego”. Warsztaty poprowadziła pani Krystyna Gajewska – mieszkanka wsi Śmieszkowo. Dzieci zapoznały się z ciekawym zbiorem prac pani Krystyny. Są to prace o ciekawych formach, tworzą misterną ażurową koronkę. Pani Krystyna najczęściej wykonuje: serwety, obrusy, firanki oraz na specjalne okazje dekoracje okolicznościowe (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Uczestnicy spotkania zapoznali się także z techniką hafciarstwa oraz doborem nici i szydełek. Na zakończenie warsztatów wszyscy sami własnoręcznie wykonali małe serwetki ,co sprawiło im wielką satysfakcję i radość.Trzeci dzień ferii zimowych rozpoczął się od wizyty u pana Benona Wąsiaka – mieszkańca wsi Śmieszkowo, którego pasją jest kowalstwo artystyczne i ślusarstwo użytkowe oraz toczenie w drewnie. Prace pana Benona znają tylko znajomi i rodzina, bo jak sam mówi nie lubi się chwalić, a ślusarstwem, kowalstwem i toczeniem zajmuje się od bardzo dawna. Przedmiotów wykonanych przez pana Wąsiaka jest naprawdę bardzo wiele i są bardzo ciekawe. Dzieci zapoznały się z narzędziami oraz sprzętem jaki jest wykorzystywany do pracy, mogły również spróbować swoich sił artystycznych. W drodze powrotnej sprawdziły w jakich warunkach przebywają zwierzęta domowe – psy. Dzień zakończono słodkim poczęstunkiem oraz samodzielnie przygotowanym posiłkiem. Czwartego dnia również nie zabrakło atrakcji, pani Ewa Nowak – Rzymańczuk – z lecznicy weterynaryjnej w Sławie przeprowadziła pogadankę na temat : „Jak mądrze zadbać o swoje psy”. Po wysłuchaniu rad, dzieci rysowały swojego pupila. Po słodkim poczęstunku uczestniczyły w grach sportowych. Piątego dnia ferii dzieci wybrały się na wycieczkę do Pan Stanisława Wojciechowskiego ze wsi Potrzebowo. Pan Stanisław – pszczelarz opowiadał dzieciom o historii pszczelarstwa, o właściwościach miodu, o życiu pszczół, a także o swojej codziennej pracy. Omówił też zasady zachowania się w sytuacji zetknięcia się z pszczołami, urządzenia i przedmioty oraz naczynia wykorzystywane w pracy pszczelarza – koszyki, dymaki itp. Pan Stanisław opowiedział o produktach otrzymanych z miodu. Przyglądały się i poznawały urządzenia. Nie zabrakło także degustacji miodu wielokwiatowego z pasieki. Na zakończenie podziękowano pszczelarzowi za spotkanie. Kolejny tydzień minął również atrakcyjnie dzieci między innymi: zwiedziły gospodarstwo agroturystyczne, zorganizowały roczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, wykonały plakaty informacyjne „Jak dbać o nasze zwierzęta” i rozdały je wśród mieszkańców, uczestniczyły w konkursie wokalnym „Karaoke dla każdego, przygotowały wystawę wszystkich prac wykonanych w czasie ferii a na zakończenie wyjechali do gospodarstwa agroturystycznego państwa Rimke w Brennie i piekły kiełbaski przy ognisku.

Organizatorzy tegorocznego wypoczynku zimowego mają nadzieję że ferie były niezwykłą atrakcją dla dzieci i młodzieży, oraz że pozostaną w ich pamięci na długo. 

 

Konkursy

Zapraszamy dzieci z klas I-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym BEZPIECZNA ZIMA LODOMANIA 2012/2013. Termin nadsyłania prac 23 luty 2013r. Szczegóły konkursu dostępne są  w regulaminie na stronie www.sckiw.slawa.pl

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Festiwalu Piosenki „Śpiewać może każdy” Sława 2013 , I eliminacje 22 lutego 2013r. O GODZ 17.00 w sali kameralnej Domu Kultury w sławie, wykonawca prezentuje jedną piosenkę w jezyku polskim, temat wykonywanego utworu jest dowolny. Szczegóły i karta zgłoszenia na stronie www.sckiw.slawa.pl.

 

PLANOWANE IMPREZY

07.02. 2013 r.Wieczór Poezji – spotkania dla mieszkańców -DK Ciosaniec

8.02.2013 r. Międzynarodowy Dzień Pizzy – zajęcia kulinarne –DK Ciosaniec

14.02.2013 r. Poczta Walentynkowa -DK Ciosaniec

14.02.2013 r. Śmieszkowo TABLE SOCCER MASTER Turniej piłkarzyków stołowych

15.02.2013 r. X Turniej Profilaktyki „ Żyj zdrowo i kolorowo”DK Sława

22.02.2013 r. I eliminacje XIII Festiwalu Piosenki „Śpiewać może każdy”

23.02.2013 r. Kulturalny autobus

Luty 2013 r. Turniej tenisa stołowego – DK Krzepielów

Luty 2013 r. Walentynki – DK Krzepielów

 

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
KONKURS PIOSENKI

Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku zaprasza na I eliminacje XIII Festiwalu Piosenki „Śpiewać może każdy”, które odbędą się 22 lutego...

Zamknij