„Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy”

Dnia 1 marca, w ramach uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Muzeum Ziemi Wschowskiej nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy pt.: „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy”.

Serdecznie dziękujemy za przybycie licznego grona osób, i co szczególnie nas cieszy grona – różnorodnego. Po przywitaniu gości przez P. Dyr. muzeum Martę Małkus słowo wstępne do tematu wystawy wygłosił P. dr Tomasz Gałwiaczek z wrocławskiego Oddziału IPN.

Wystawa „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” znajduje się na poddaszu wschowskiego muzeum przy Placu Farnym 3 i będzie czynna dla zwiedzających do 28 marca 2014 r. w godz.: 10.00 – 15.00 (wtorek – piątek) oraz 12.00 – 16.00 – w niedziele.

Głównym tematem eksponowanej wystawy są dramatyczne losy Polaków, którzy nie pogodzili się z komunistyczną okupacją; osób skazanych na karę śmierci w okresie powojennym – konspiratorów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. W powojennych realiach politycznych Polski, gdy prawo stało się jednym z wielu środków represji w toczącej się walce politycznej, nowa władza, głównie poprzez ustawodawstwo specjalne, zaostrzyła politykę karną w stosunku do rzeczywistych i domniemanych form opozycji. Kara śmierci, jako wymiar najwyższy przestała być karą wyjątkową. Jej powszechność wynikała z częstotliwości stosowania tego rodzaju represji przez dyspozycyjnych lub zastraszonych sędziów, głównie wojskowych. Czynnik ten, obok występujących niezwykle często przypadków łamania prawa, nawet tego stanowionego przez samych komunistów, stał się jednym z wielu charakterystycznych elementów życia społecznego w Polsce po 1944 r. 

Zdjęcia i dokumenty, eksponowane na wystawie pochodzą głównie ze zbiorów Oddziałowych Biur Edukacji Publicznej IPN w całym kraju i zostały opracowane przez OBEP we Wrocławiu. Każda plansza jest osobnym rozdziałem tematycznym i sądzimy, że sama w sobie stanowi doskonały materiał edukacyjny.

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 4 zł, bilet ulgowy 2 zł, natomiast dla uczniów do 16 roku życia – 1 zł.

 

Serdecznie zapraszamy!

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rekordowa liczba dzieci zagra o Puchar Tymbarku

 Ponad 200 tysięcy dzieci zostało zgłoszonych do XIV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W tym roku...

Zamknij