Przebadaj się na Przystanku Woodstock !!!

Zapraszamy uczestników 19 Festiwalu Przystanek Woodstock na bezpłatne badania w kierunkuwirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) !

Podczas tegorocznego Festiwalu Woodstock (31 lipca – 3 sierpnia, Kostrzyn nad Odrą), wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie zbadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C w placówkach laboratoryjnych w Kostrzynie. Na terenie samego Festiwalu w strefie NGO przedstawiciele organizacji pacjentów i lekarz chorób zakaźnych będą udzielali informacji na temat tej groźnej choroby, która czasem przez lata nie daje żadnych objawów. Akcja organizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane „cichym zabójcą”, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. A sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem HCV są bardzo powszechne i dotyczą każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych oraz w trakcie wielu zwyczajnych
i częstych czynności. Problem zakażeń dotyka co 50-tego Polaka. Ponieważ nie ma szczepionki chroniącej przed wirusem HCV jedynym skutecznym sposobem walki z nim jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty- HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

 

GDZIE BĘDZIE MOŻNA ZBADAĆ SIĘ W KIERUNKU WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY TYPU C (WZW C)?

 

NZOZ Nowy Szpital Kostrzyn n. Odrą ul. Narutowicza 6, Kostrzyn.

Tel.:95 752 30 11

Bezpłatne badania będą wykonywane od 31 lipca do 3 sierpnia, w godz. 8.00 – 18.00

NZOZ “ALMED” ul. Żeglarska 1, 66-470 Kostrzyn

Tel: 095 752 04 45

Bezpłatne badania będą wykonywane od 31 lipca do 3 sierpnia, w godz. 10.00 – 17.00

 

WAŻNA INFORMACJA! Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18, które dotychczas nie były leczone w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

 

Do udziału w badaniach podczas Festiwalu zachęcamy szczególnie osoby, które były kiedykolwiek hospitalizowane, miały styczność z narkotykami, przyjmowały je drogą dożylną lub donosową, wykonywały tatuaż, bądź piercing; miały przetaczaną krew; wykonywane zabiegi medyczne takie jak gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia – apeluje dr Izabela Pietrzakspecjalista chorób zakaźnych.

– Zabiegi niemedyczne, takie jak tatuaże, piercing a nawet strzyżenie czy wizyta u stomatologa mogą być źródłem zakażenia HCV. Niestety nie wszystkie gabinety spełniają i przestrzegają procedur sanitarno – higienicznych. Jeżeli używane w gabinecie narzędzia nie zostały poddane odpowiedniemu procesowi sterylizacji istnieje ryzyko zakażenia m.in. wirusem HCV. Jest również możliwość zakażenia HCV podczas kontaktów seksualnych – dodaje dr Izabela Pietrzak.

– Profilaktyka uzależnień i chorób cywilizacyjnych, a do takich należy WZW C, oraz edukacja jak najszerszych kręgów społeczeństwa to podstawa naszej działalności. Dlatego popieramy i wspieramy wszelkie działania profilaktyczne, wspieramy ogólnopolską kampanię „Cichy zabójca WZW C” i zachęcamy wszystkie osoby do skorzystania z możliwości bezpłatnej diagnostyki anty- HCV podczas Festiwalu Woodstock. Dla wielu młodych ludzi może to być jedyna okazja, aby wykonać badanie bezpłatnie – mówi Agnieszka Górecka Wiceprezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, partnera kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

 MOŻLIWE DROGI PRZENOSZENIA WIRUSA HCV:

  • Operacja
  • Zabieg stomatologiczny
  • Tatuowanie ciała
  • Przekłuwanie ciała (kolczykowanie)
  • Strzyżenie w salonie fryzjerskim
  • Wstrzykiwanie wypełniaczy

  • Transfuzje krwi (przez 1992 rokiem)

 Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata. Hepatolodzy z Polskiej Grupy Ekspertów HCV zgodnie przyznają, jeśli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do licznej manifestacji późnych następstw WZW typu C, takich jak marskość wątroby czy rak wątrobowo-komórkowy. Mogą one wystąpić u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy.

Wszystkie osoby, które zdecydują się wykonać badanie będą mogły odebrać wyniki osobiście lub otrzymają je pocztą pod wskazany adres.

O Kampanii – Organizatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” jest firma Roche Polska wraz z Partnerami:Polską Grupą Ekspertów HCV, Fundacją „Gwiazda Nadziei”, Fundacją Edukacji Społecznej, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatropopowymi „Hepa-Help”, Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi. Więcej o kampanii na stronie www.wzwc.pl i na Facebooku (Facebook

 Kontakt : Agnieszka Wietecha, Lighthouse Consultants, e-mail: a.wietecha@lhc-pl 

Więcej informacji na:www.wzwc.pl, lub www.facebook.com/WZWtypuC

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Akcja Bezpieczne Wakacje 2013

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, wspólnie z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji we Wschowie,

Zamknij