Patriotycznie w Sulechowie z Akcją Katolicką i Sulechowskim Domem Kultury

W dniu 09 listopada 2013 r. już po raz trzeci odbył się w Sulechowie Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznej pod patronatem honorowym ks. Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego dr Stefana Regmunta.

Przegląd organizowany jest przez Akcję Katolicką i Sulechowski Dom Kultury. Setki uczestników po brzegi wypełniły salę widowiskową przy sulechowskim zamku, by podziwiać występy zespołów i solistów z województwa lubuskiego. 

Wśród wykonawców znaleźli się: zespół  PROMYK z CUS Sulechów, zespół LEJDIS z WDK Nietkowice, zespół WIOLINKI i kapela ŚWIECARY z Nowego Kramska, zespół JARZĘBINA z Sieniawy Żarskiej, KAROLINKI z Grabika, BIENIOWIANKI z Bieniowa, CZERWONA JARZĘBINA z Lubanic, BOCZOWSKIE PROMYCZKI z Boczowa, ŚPIEWAJĄCE NUTKI i DZIECIAKI ŚPIEWAKI oraz NATAN ZAPAŁ z Nowej Soli, KWARTET PARAFIALNY z Gubina, ZESPÓŁ UCZNIÓW KL. IV B ze Szkoły Podstawowowej nr 8 z Nowej Soli, KWARTET ze Szkoły Podstawowej z Przyborowa,  ŁUKASZ SŁOBODZIAN z Przyborowa, ALEKSANDRA WYKRĘT z Sulechowa, NOWINIAKI z Nowin Wielkich, ALEKSANDRA ZGOBIK z Przybymierza, Alicja Góra z Cybinki oraz KAROLINA SZERWIŃSKA z Dobiegniewa. 

Wykonawcy, których łącznie było prawie dwustu, zapewnili widzom ponad trzy godziny wspaniałej edukacji patriotycznej przez rozrywkę. Docenił to gość specjalny przeglądu bp. Senior dr Adam Dyczkowski, który nie krył wzruszenia prezentowanym repertuarem i doskonałym wykonaniem utworów. W sposób szczególny przemówił do Sulechowian utwór „Mury” wykonany przez Karolinę Szerwińską, bowiem złożyło się tak, iż nawiązywał on do osobistych doświadczeń wielu osób z sali, które w poprzednim 
systemie były represjonowane za wyrażanie idei wolnościowych. Prowadząca przegląd Magdalena Szandurska również nawiązała do wspomnień z czasów komunizmu, kiedy to wspólnie z niektórymi osobami obecnymi na sali śpiewała pieśni religijno-patriotyczne, co było niebezpieczne, gdyż, jak to ujęła, „za drzwiami czekała milicja”.
 W swoim wystąpieniu bp. Adam Dyczkowski wyraził wdzięczność dla Akcji Katolickiej i Sulechowian za ideę krzewienia patriotyzmu. Poza tym, podziękowania popłynęły w stronę wszystkich, którzy wsparli imprezę: Diecezjalnemu Instytutowi Akcji Katolickiej, firmie „Rockwool”, Burmistrzowi Sulechowa Romanowi Rakowskiemu, stowarzyszeniu Praworządny Sulechów, firmom „Papaya Print”, „Supełkom”, Parafialnym Oddziałom Akcji Katolickiej z obydwu sulechowskich parafii, Gościowi Niedzielnemu, Aspektom,  oraz indywidualnym sponsorom: Przemysławowi Mikołajczykowi, Markowi Kuczyńskiemu, Agnieszce Szeląg, Tadeuszowi Łozińskiemu, Arlecie Lubieniec, Romualdzie Jareckiej-Cieślak, Stanisławie Niemirze, Mirosławowi Morgowskiemu, Ewie i Piotrowi Jurykom, Julianowi Kozłowskiemu. Podziękowania  skierowano też w stronę młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego z Sulechowa oraz POAK przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. Zapowiedziano, że w następnym roku odbędzie się kolejny, czwarty Przegląd Pieśni Patriotycznej.

POAK przy parafii p.w. Św. Stanisława Kostki w Sulechowie

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
X Wojewódzkiego Turnieju Olimpiad Specjalnych

Dnia 28.10. 2013r. organizatorem X Wojewódzkiego Turnieju Olimpiad Specjalnych w Badmintona w Sulechowie byli: Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Lubuskie,...

Zamknij