Nabiał produkowany w Sławie otrzymał certyfikat „Doceń polskie”

ZPSiH Henryk Kuźma z miejscowości Sława to jeden z laureatów XI audytu żywności zorganizowanego w ramach programu Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. 

Prestiżowy certyfikat przyznano Masłu sławskiemu oraz Twarogowi półtłustemu krajanka tego producenta. Honorowy patronat nad programem „Doceń polskie”sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nabiał produkowany w Sławie otrzymał certyfikat „Doceń polskie”
29 stycznia w Krakowie miał miejsce jedenasty już audyt produktów spożywczych biorących udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”.

Jedynym z laureatów tej certyfikacji jest mieszczący się w Sławie Zakład Przetwórstwa Spożywczego i Handlu Henryk Kuźma.Produkowane przez niegoMasło sławskie oraz Twaróg półtłusty krajankaotrzymały certyfikat „Doceń polskie”. Masło sławskiezdobyło także tytuł TOP PRODUKT.

Celem programu „Doceń polskie” jest promowanie rodzimej żywności wysokiej jakości oraz jej producentów. Posiadanie tzw. polskiego akcentu to podstawowy warunek uczestnictwa w programie. Wyrób biorący w nim udział musi być produkowany z polskich składników, na podstawie tradycyjnej receptury lub na terenie naszego kraju. Przedsięwzięcie jest realizowane od 2011 roku, od samego początku jego funkcjonowania, honorowy patronat nad nim sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas odbywających się cztery razy w roku audytów Loża Ekspertów ocenia wszystkie zgłoszone produkty spożywcze. Każdy z pięcioosobowego jury przyznaje punkty za smak produktu oraz jego wygląd, ocenie podlega także stosunek jakości wyrobu do jego ceny. Eksperci mają do dyspozycji dziesięciostopniową skalę ocen.

Certyfikat „Doceń polskie” otrzymują tylko artykuły spożywcze, którym Loża przyznała wysokie noty. Tytułem TOP PRODUKT honoruje się zaś te z maksymalną liczbą punktów. Co ważne, każdy ekspert samodzielnie ocenia produkty, pozytywny wynik audytu zależy od punktów pięciu osób. Taki sposób przyznawania certyfikatów gwarantuje, że godło programu zdobywają wyłącznie najbardziej wartościowe wyroby. Widniejący na opakowaniu znak „Doceń polskie” to czytelna wskazówka dla konsumentów oraz dowód, że produkt nim opatrzony został pozytywnie sprawdzony przez specjalistów.
Lożę Ekspertów tworzą osoby z długoletnim doświadczeniem w branży spożywczej. Przewodniczącym składu eksperckiego jest Mirek Drewniak, członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. W Loży zasiada m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz specjaliści zawodowo związani z żywieniem.
Więcej informacji o programie, a także jego laureatach można znaleźć na stronie internetowej www.docenpolskie.pl oraz na blogu – blog.docenpolskie.pl.

Anna Koza – specjalista ds. public relations

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy”

Dnia 1 marca, w ramach uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Muzeum Ziemi Wschowskiej nastąpiło...

Zamknij