Koncert Galowy X Królewskiego Festiwalu Muzyki

W niedzielę 8 września 2013r. w kościele farnym we Wschowie odbył się Koncert Galowy Jubileuszowego X Królewskiego Festiwalu Muzyki.

W dniach 6-8 września odbył się we Wschowie X Królewski Festiwal Muzyki. Tradycyjnie już, koncerty odbyły się w Zamku Królewskim, Klasztorze oraz w Farze. Dodatkowym elementem były audycje muzyczne dedykowane młodzieży – miały one miejsce w Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana oraz w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica.

Wspomniane audycje okazały się bardzo dobrym pomysłem – można było zauważyć, że młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała Dyrektora Artystycznego festiwalu – Tadeusza Żmijewskiego oraz młodych wirtuozów demonstrujących swoje umiejętności.

Koncert inauguracyjny był konfrontacją gry kwintetu smyczkowego oraz tria gitarowego. Wyjątkowo interesujący, głównie przez wprowadzenie lekkiej, żartobliwej formy, był koncert kameralny. Hitem tego dnia okazało się opuszczanie składu orkiestry przez artystów podczas wykonywania suity „Pożegnalnej” Haydna.

Jednym z niedzielnych koncertów był koncert familijny, który miał miejsce w Liceum Ogólnokształcącym. Jego wykonawcami byli uczniowie Szkoły Muzycznej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Wielkie słowa uznania oraz podziękowania kierujemy w tym miejscu do Pani Dyrektor Krystyny Turowskiej, która przygotowała i poprowadziła koncert.

Oczywiście najciekawszy był koncert galowy, który odbył się w największym wschowskim kościele, w którym raczej trudno było znaleźć wolne miejsce. Nic dziwnego, ponieważ dyrygowana przez Tadeusza Żmijewskiego Orkiestra Kameralna Le Quattro Stagioni wraz z genialną solistką – Julią Kociuban we wspaniałym stylu zaprezentowała klasykę koncertów fortepianowych, czyli II Koncert fortepianowy c-moll Sergiusza Rachmaninowa. Przysłowiową „wisienką na torcie” była jednak, planowana od kilku lat we Wschowie prezentacja Reguiem d-moll W.A. Mozarta, w którym wystąpiły także dwa chóry – Cantus Polonius i Vox Humana z Zielonej Góry oraz soliści – Beata Dunin – Wąsowicz, Bogumiła Tarasiewicz, Hubert Stolarski, Krzysztof Bączyk.

Organizatorzy, czyli reprezentujący Urząd Miasta i Gminy, Wydział Promocji i Rozwoju, serdecznie dziękują przede wszystkim widzom, którzy skorzystali z zaproszenia na tę niewątpliwą ucztę muzyczną. Słowa podziękowania kierujemy także do gospodarzy miejsc, w których odbyły się koncerty – Księdza Gwardiana Nikodema Smarza, Księdza Proboszcza Zygmunta Zająca, Państwa Tycner oraz do Pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego – Elżbiety Przygody i Pana Dyrektora zespołu szkół – Damiana Janowicza.

Pragniemy podziękować firmie VIOLEX za nagłośnienie i oświetlenie wszystkich koncertów, a także Centrum Kultury i Rekreacji za wielką pomoc w kwestiach „logistyki”. O dekorację oraz bukiety kwiatów zadbała kwiaciarnia „Kuferek” – dziękujemy bardzo.

Jest tylko jeden problem… Co zagrać za rok, aby było jeszcze lepiej?

 

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
X Królewski Festiwal Muzyki

W sobotę 7 września odbył się Jubileuszowy X Koncert Kameralny w klasztorze Ojców Franciszkanów. Usłyszeliśmy "Trzy utwory w dawnym stylu"...

Zamknij