Kaziuki

 W niedzielę 17 marca w godzinach 11.00 –17.00 w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbędzie się wielkanocny targ – „Kaziuki”.

Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się Wileńszczyzny. Kaziuk (lit. Kaziukomugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. Na jarmarku w Ochli będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe, obwarzanki, palmy wileńskie, pisanki, obrusy ręcznie haftowane, rzeźby, ceramikę użytkową i ozdobną, zabawki, biżuterię, produkty bednarskie, wyroby z wosku, z siana i drewna i wiele innych. Nie zabraknie również tradycyjnych, wileńskich potraw (m.in. bliny, rosół z kołdunami, szare kluchy, obwarzanki, chleb wileński), słodyczy, miodów i konkursów dla dzieci. Przewidziano także w warsztaty zdobienia pisanek techniką batikową i układania palm wileńskich, przejazdy bryczką. Wszystkie obiekty na terenie skansenu będą udostępnione do zwiedzania. Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będzie muzyka ludowa w wykonaniu zespołów Perły sunsiadki, Kryniczeńka, Krajna, Drewno, Szli do wsi. Na akordeonie przygrywał będzie niestrudzony Grzegorz Więckowski. Tadeusz Zajdowicz umili czas wprawiając w ruch katarynkę z 1902 roku. Grupa Tęcza z Grzmiącej zaprezentuje taneczno – kabaretową parodię tekstów lwowskich kabareciarzy Szczepcia i Tońcia. Zielonogórski Teatr Rozrywki Trójkąt przedstawi widowisko jarmarczne z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów.

Wstęp 6zł/os

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Virtus Volley Cup 9 – zakończony

 Jak co roku w drugi weekend marca (8-9.03.2013r.) w Szlichtyngowej odbyło się Wielkie Siatkarskie Święto – Turniej mini siatkówki dziewcząt...

Zamknij