Jubileuszowy Jarmark Produktów Tradycyjnych

W dniach 24-25.05.2013r na wschowskim rynku odbył się Jubileuszowy X Polsko- Niemiecki Jarmark Produktów Tradycyjnych.

Dwudniowa impreza rozpoczęła się w piątek od pokazu kulinarnego Paolo Cozzy. Tego też dnia dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach kulinarnych pieczenia pizzy, a lubiący muzykę uczestniczyć w koncertach zespołów- Ściana Wschodnia i Afro Kolektyw. Sobota to kolejny dzień jarmarku i kolejne pokazy kulinarnego naszego włoskiego gościa Paolo Cozzy. Zebrani na rynku mogli uczestniczyć w bloku- Jak to się robi, oraz wieczorem w koncercie zespołu Naaman. Całość zakończyła projekcja filmu Faceci od kuchni.

Tak w telegraficznym skrócie wyglądał przebieg jarmarku. Ale oczywiście to nie wszystko. Wschowski rynek zapełnił się już w czwartkowe popołudnie ogromną ilością straganów przykrytych żółtymi dachami w których podczas jarmarku można było obejrzeć, spróbować i zakupić produkty tradycyjne. Pięćdziesięciu wystawców przybyłym oferowało swoje niepowtarzalne wyroby. Wśród nich oprócz przedstawicieli ziemi lubuskiej byli przedstawiciele z innych regionów Polski, a co ważne także wystawcy z zagranicy- Grecji, Niemiec, Włoch, Litwy. Były więc znakomite wyroby mięsne, włoskie wina, pitne miody, chleby wszelakich smaków. Były także wyroby rękodzielnicze, ceramiczne itp. Nie lada atrakcją piec polowy używany przez wojska austriackie podczas I wojny światowej, a teraz służący piekarni państwa Gierczak. Jeszcze do niedawna ten oryginalny piec z firmy Frankenstein znajdował się w stodole dziś wypieka chleby.

Pokazy kulinarne to oczywiście różne kluski, makarony, faszerowane pomidory, zupa z cukinii. Zapach tych wspaniałych potraw rozchodził się po całym rynku.

Jarmark niemal w całości został sfinansowany ze środków zewnętrznych. Dotacje pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego oraz z Euroregiony Sprewa- Nysa- Bóbr. Pomysłodawcą imprezy jest od lat Naczelnik Wydziału Promocji- Ireneusz Mieżowiec, któremu należą się słowa uznania za tak wspaniałą imprezę. Jakże ważny jest fakt, że impreza z roku na rok nabiera rozpędu i wkrótce może się okazać, że wschowski rynek to za mało.

J.F.

 

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przepraszamy za utrudnienia!

W ciągu ostatnich kilku dni Internauci napotykali problemy z odwiedzeniem naszej strony internetowej. Informujemy, że problem techniczny został już rozwiązany.

Zamknij