Gra w KOPA

W sobotę 20 kwietnia 2013r. w sali wiejskiej w Przyczynie Dolnej rozegrano kolejny turniej  Gry w Kopa.

W turnieju wzięło udział 48 osób z takich miejscowości jak: Kościan, Leszno, Borek, Rawicz, Miejska Górka, Wschowa, Kobylin, Kluczewo, Nowy Lubosz, Stary Lubosz, Piaski, Przybyszewo, Głuchowo, Śmigiel, Bukówiec Górny, Święciechowa, Spytkówek, Łęka Mała, Domachowo, Pawłowice, Przyczyna Dolna, Żytowiecka, Śmiłowa, Starego Bojanowa, Kobylina, Świętna, Włoszakowic, Leszna, Krzemieniewo, Boszkowo, Sączkowo, Borek, Borownica, Górsko, Radomyśl, itp.
Dla niezorientowanych w paru zdaniach przybliżymy grę.
Jest to gra karciana w Wielkopolsce nazywana Kopem na Śląsku Baśką , w na Kaszubach Baśką Kaszubską. W grze bierze udział 4 graczy. Gra się 16 kartową talią złożoną z asów, dam, waletów i dziesiątek w 4 kolorach. Celem gracza jest uzyskanie maksymalnej liczby punktów z gry, czyli rozdania. Pierwszy rozgrywający wybierany jest poprzez losowanie kolejni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozdaje się każdemu 4 razy po jednej karcie, a sama gra składa się z dwóch faz: licytacji i rozgrywki. Podczas licytacji ustala się rodzaj gry, ewentualne kontry i strony rozgrywki, czyli współpartnerów i przeciwników. Licytują gracze kolejno. Gry zgłaszane są w następującym porządku: wesele, zolo, zolodu a poza licytacją gra cicha i zwyczajna. To tyle w bardzo telegraficznym skrócie.
Warto jeszcze dodać, że we Wschowie istnieje Wschowski Klub Kopa Sportowego, którego przewodniczącym jest Biedrowski Gwidon, Józef natomiast jego zastępcą Prętki Jacek.
Ale przejdźmy do wyników.

Wyniki:

 1. Biedrowski Gwidon
 2. Kurek Zbigniew
 3. Kujawski Andrzej
 4. Andrzejewski Stefan
 5. Jastrzębski Bronisław
 6. Kłos Zbigniew
 7. Kot Bronisław
 8. Kamieniarz Aleksander
 9. Prętki Jacek
 10. Balcerek Marek
 11. Skorupka Bronisław
 12. Nowak Jan
 13. Tacka Ireneusz
 14. Rozmarynowski Zdzisław
 15. Pierzchała Czesław

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłka nożna – klasa okręgowa

W sobotę 20 kwietnia 2013r. na stadionie CKiR we Wschowie rozegrano kolejny mecz w piłkę nożną w klasie okręgowej. Korona...

Zamknij