Firma Swedwood nie dotrzyma umowy!

Stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Krzysztofa Grabki w sprawie terenów inwestycyjnych zakupionych przez Firmę Swedwood

„-Z przykrością przyjąłem informację, że zapisany w akcie notarialnym termin uruchomienia fabryki mebli (18 czerwca 2014r.) nie zostanie dotrzymany.

Prawie 5 lat temu, podpisując umowę sprzedaży, odczuwałem wraz z pracownikami urzędu, radnymi Rady Miejskiej oraz mieszkańcami miasta i gminy Wschowa ogromną radość. Wygraliśmy bowiem rywalizację z wieloma innymi miastami, rywalizację o strategicznego dużego inwestora. W pełni zdawaliśmy sobie sprawę, że wybudowanie i uruchomienie największej w naszym rejonie fabryki będzie potężnym impulsem do rozwoju naszej gminy. Dziś wiemy, że nasz partner, firma Swedwood będącą częścią grupy IKEA nie dotrzyma warunków umowy. Odczuwam więc razem z mieszkańcami gminy Wschowa wielki zawód. To odczucie rośnie wraz z świadomością, że samorząd wschowski zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby firmę Swedwood przekonać do zakupu terenu oraz stworzyć najlepsze warunki do budowy zakładu i prowadzenia działalności we Wschowie.

Scalenie działek inwestycyjnych, aby jednym właścicielem była gmina, opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego zawierającego wnioski inwestora, przygotowanie koncepcji budowy bocznicy kolejowej, badania geologiczne, zorganizowanie spotkań z firmami i instytucjami odpowiadającymi za dostarczenie mediów i uzyskanie od nich zapewnień o spełnieniu warunków stawianych przez Swedwood to przykłady takich działań. Dodatkowo przedstawiliśmy inwestorowi program zwolnień z podatku od nieruchomości w związku z inwestycją tworzącą nowe miejsca pracy, a Swedwood złożył deklaracje udziału w tym programie…

Mogę więc z całą stanowczością stwierdzić, że decyzja o opóźnieniu budowy fabryki mebli we Wschowie wynika tylko z wyłącznie z trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach europejskich i nie ma nic wspólnego z działaniem wschowskiego samorządu. Jest decyzją firmy Swedwood i to Swedwood jest za nią odpowiedzialny. W związku z tym zapisy w umowie sprzedaży dotyczące kary za nie dotrzymanie terminu uruchomienia fabryki będą przez Gminę Wschowa wyegzekwowane. Jest to kwota 2.098.400 zł…”

Stanowisko z 12 grudnia 2013r.

 

Stanowisko IKEA Industry – Roberta Zanichelli, Division Manager Flatline

„-IKEA Industry należy do Grupy IKEA i zajmuje się produkcją mebli i płyt. W fabrykach w 11 krajach pracuje prawie 19 tys, osób, tylko w Polsce zatrudnionych jest 8600. Polska jest konkurencyjnym i ważnym dla IKEA Industry krajem produkującym z dobrym dostępem do surowców i największych rynków detalicznych Europy.

Biorąc pod uwagę teren inwestycyjny nabyty w 2009r. we Wschowie pod budowę nowej fabryki, musimy zweryfikować nasze plany, ponieważ aktualny poziom rozwoju jest niższy niż zakładany w momencie zakupu. To oznacza, że na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby inwestowania w nowe moce produkcyjne we Wschowie.

Jednakże, ponieważ postrzegamy Wschowę jako dobrze usytuowane miejsce pod przyszłą fabrykę mebli, zatrzymamy zakupioną ziemię i będziemy nadal monitorować zarówno wielkość sprzedaży, jak i warunki rynkowe”

foto: wolsztyn.naszemiasto.pl

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Od 15 grudnia nowy rozkład jazdy PKP Intercity na 2013/14

W niedzielę, 15 grudnia 2013 r., zacznie obowiązywać nowy rozkłady jazdy pociągów.

Zamknij