Dwoje nauczycieli w Manchesterze

Wakacje niedawno dobiegły końca, jednak nie wszyscy nauczyciele odpoczywali przed kolejnym rokiem pracy.

Dwoje nauczycieli Gimnazjum nr 2 we Wschowie: Bożena Holewczyńska i Andrzej Orłowski, doskonaliło swoje kompetencje językowe na intensywnym kursie języka angielskiego w Manchesterze.

Praca w szkole wymaga coraz większej mobilności i permanentnego doskonalenia. Zmienia się rzeczywistość, zmienia się młodzież i wymagania rodziców odnośnie edukacji ich pociech. Tym bardziej ważne wydaje się stwarzanie coraz lepszej możliwości rozwijania umiejętności komunikacyjnych wśród młodzieży. Żyjemy w zjednoczonej Europie, mamy otwarte granice, co stwarza nam nowe możliwości i wyzwania, dlatego też bardzo cenne wydaje się podnoszenie kompetencji językowych wśród młodzieży. Aby móc tego dokonywać nauczyciele muszą dążyć systematycznie do tego, żeby doskonalić swój warsztat pracy poprzez podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie metod i form pracy. W obecnym świecie dużo podróżujemy, kontakty z innymi ludźmi wzbogacają nas i naszą pracę. Pragnąc wspomagać młodzież w rozwoju językowym, samemu trzeba być na wysokim poziomie umiejętności komunikacyjnych w języku obcym. To pomaga w pracy w placówce macierzystej oraz środowisku lokalnemu na wielu płaszczyznach.

Tego rodzaju kursy językowe są szansą na to, by szybko zrobić postępy w nauce oraz uzyskać certyfikat potwierdzający znajomość języka. Oboje nauczyciele otrzymali zaświadczenia dokumentujące uczestnictwo w kursie i jego pozytywne ukończenie oraz certyfikat EF Cambridge English Level Test, sygnowany przez University of Cambridge. Wymierne korzyści rozwijania kompetencji językowych przez nauczycieli odczuje młodzież ze Wschowy i okolic, z którymi p. Bożena Holewczyńska i p. Andrzej Orłowski pracują na co dzień. Z pewnością zdobytą wiedzę i doświadczenia wykorzystają w pracy dydaktycznej czy wychowawczej, również podczas zajęciach dodatkowych.

Opisany wyjazd odbył się dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – programu Comenius „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej”. Warto pamiętać, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl) w ramach różnorodnych programów dysponuje środkami finansowymi, o które może wnioskować każdy, kto chce np. uczyć się języka, doskonalić jego znajomość bądź jako nauczyciel chce poszerzyć swoje umiejętności.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii nauczyciele uczestniczyli w blisko 40 godzinach zajęć języka angielskiego tygodniowo. Zajęcia odbywały się w bardzo urozmaiconych formach i dotyczyły podniesienia wszystkich składowych komponentów nauki języka angielskiego na poziomie B2: mówienia, słuchania, czytania, pisania i gramatyki. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewniała mnóstwo pracy na zajęciach, lektoratach, iLabach a także w bardzo dobry sposób tłumaczyła zawiłości i niejasności językowe. Zajęcia odbywały się w grupach maksymalnie 16 osobowych w specjalnie do tego przystosowanych salach wykładowych i pracowniach komputerowych. Każdego dnia studenci mogli korzystać po zajęciach ze specjalnych sal by rozwiązywać zadane prace domowe i przesłane przez wykładowców testy online. Studenci, którzy brali udział w tym kursie pochodzili ze wszystkich zakątków świata. Ta różnorodność narodowa i wielokulturowość oraz wynikające z niej bardzo często odmienne podejście do nauki i rozwiązywania zawiłości językowych stanowiły doskonałe pole do dyskusji, wymiany doświadczeń i stałego doskonalenia własnych kompetencji językowych i komunikacyjnych, co przyspieszało proces wzajemnej nauki języka angielskiego. Głównym mankamentem kursu było to, że trwał tylko 2 tygodnie.

Sam pobyt w Manchesterze – drugiej co do wielkości aglomeracji w Wielkiej Brytanii, prowokował do posługiwania się językiem angielskim przez 24h na dobę, od miejsca zamieszkania (u rodziny anglojęzycznej) poprzez komunikację miejską, sklepy, restauracje, muzea itd. To nowoczesne miasto nie ma może zbyt wiele do zaoferowania jeśli chodzi o zwiedzanie ale kilka klimatycznych, typowo angielskich miejsc każdy z przyjezdnych może znaleźć np. Old Wellington, Katedra, Muzeum Manchesteru, Brightwater Canal. Pobyt w Manchesterze był również znakomita okazją do poznania prowincji i zwiedzenia podczas weekendowej przerwy w zajęciach kilku ciekawych miejsc. Nauczycielom udało się zwiedzić przepiękny zamek w Walii – Caernarfon Castle z czasów Edwarda I i urokliwe miejsce na wybrzeżu Walii – Llandudno z przepięknymi pagórkami, klifami, dzikimi ścieżkami i 376 metrowym zabytkowym molo. Niezapomniane wrażenia, zawarte znajomości pozostaną na zawsze w pamięci. A intensywna nauka języka angielskiego na pewno wpłynie na wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli i stworzy większe możliwości do rozwoju dla uczonej młodzieży.

 

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Memoriał w Lesznie dla Janusza Kołodzieja

W piątek 27.09.2013r. w Lesznie odbył się 63 Memoriał Alfreda Smoczyka. Zwycięzca turnieju - Janusz Kołodziej zaprezentował wyśmienitą formę i...

Zamknij