Dwa medale biegaczy w Mistrzostwach Polski i awans Lidki Zając na Mistrzostwa Europy!!!

W dniach 11-12.04.2014r.  w odległych o 650 km od Wschowy Ustrzykach Dolnych zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów w Biegach Górskich.

Do walki o krajowy prymat zgłosiło się 200 zawodników z całej Polski, w tym ponad 20 medalistów Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce i biegach przełajowych. Tak wysokiego poziomu zawodów nikt się nie spodziewał. Jak stwierdził delegat techniczny i członek zarządu Światowej Federacji – pan Andrzej Puchacz – „ to był najwyższy poziom MP w ostatnich latach”. Co prawda można się było tego spodziewać, gdyż zawody te stanowiły dla 17 i 19-stolatków, krajową eliminację do Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Europy.

Pogoda przywitała reprezentantów 11 województw chłodem i deszczem, ale biegaczom temperatura +2 stopnie i niekorzystna aura nie są straszne. Aura utrudniła tylko warunki panujące na trasie, co uczyniło rywalizację jeszcze ciekawszą. Młodzicy rywalizowali w tych zawodach na dystansie 1500m +-80m (różnica wzniesień) juniorki na dystansie 2,6km +- 150m, a juniorzy na dystansie 4,1km +-250m. W zawodach tych uczestniczyła 6-cio osobowa grupa wschowskich biegaczy  wraz z trenerem Andrzejem Orłowskim.

     W rywalizacji 14-15 latków uczestniczyło 2 uczniów Gimnazjum Nr 2 we WschowieAgata Kowalczykowska w gronie dziewcząt i Adrian Ławecki w gronie chłopców. Oboje zaprezentowali się znakomicie nawiązując piękną walkę przez cały dystans. Agata troszkę wystraszyła się zbiegu na pierwszej pętli, ale po pasjonującym finiszu „wskoczyła” na znakomite 5 miejsce w Polsce. Jak twierdzi trener Andrzej Orłowski „w tej niepozornej zawodniczce drzemią ogromne możliwości i powinna w najbliższych latach nadawać ton krajowym wydarzeniom”. Natomiast Adrian Ławecki sięgnął w tym roku już po 2 skalp. Po wygraniu przed 3 tygodniami MP LZS w Biegach Przełajowych tym razem został w Ustrzykach brązowym medalistą MP w Biegach Górskich. Zawodnik, który został podesłany na trening przez dyrektora Tomasza Andrysa z SP Lgiń, przed trzema laty, stale się rozwija i walczy o najwyższe laury.

     W startach juniorów młodszych i juniorów rywalizowali zawodnicy LLKS Osowa Sień. Najlepiej z całej grupy zaprezentowała się Lidia Zając, która po bardzo mądrym biegu sięgnęła po srebrny medal Mistrzostw Polski i wywalczyła tym samym awans do Mistrzostw Europy, które w połowie lipca zostaną rozegrane we francuskiej miejscowości Gap. To drugi medal Lidki w jej karierze. Przed dwoma laty była brązową medalistką w kategorii do lat 17 i reprezentowała Polskę na ME w Irlandii, gdzie zajęła 27 miejsce. Jak mówi trener „bardzo cieszę się, że Lidka pokazała charakter, po bardzo nieudanym poprzednim sezonie, odrodziła się i wróciła do bardzo wysokiej dyspozycji podejmując ciężką pracę treningową 7 razy w tygodniu”. Miejmy nadzieję, że wschowskim włodarzom nie zabraknie środków na wsparcie dojazdu młodej zawodniczki i promocję Wschowy w Europie.  

    Z pozostałych zawodników; 7 miejsce zajął w gronie juniorów, powracający po problemach zdrowotnych, Dawid Laszczowski. Odpowiednio na 9 i 10 pozycji zakończyli rywalizację debiutujący w Mistrzostwach Polski Aleksander Rzepecki w kategorii do 15 lat i Bartosz Kwieciński w kategorii do 17 lat. Młodzi zawodnicy nie przestraszyli się ciężkiej trasy i bardzo wysokiego poziomu rywali, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Gratulacje!!!

Wyjazd sfinansowany przez Lubuski Urzędu Marszałkowskiego i Bank Spółdzielczy we Wschowie. Dziękujemy.

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
III Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Zachodniej

W sobotę 12.04.2014r. odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Zachodniej, których organizatorami byli: Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej we Wschowie, Stowarzyszenie...

Zamknij