Akcja Weź paragon – zima 2014

Wzorem lat ubiegłych ruszyła ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. Kampania społeczna będzie prowadzona do 02 marca 2014 r.

Głównym celem przeprowadzanych czynności w ramach akcji „weź paragon” oprócz efektu fiskalnego jest wsparcie tych podatników, którzy prowadzą swą działalność gospodarczą zgodnie z przepisami prawa, płacąc należne podatki i nie mają szans konkurować z tymi którzy tego nie robią i stanowią dla nich nieuczciwą konkurencję. Takie prewencyjne działania znacząco ograniczają szarą strefę oraz nieuczciwą konkurencję.

Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów, czyli ukrywają swoje dochody. Tym bardziej w celu stworzenia równych warunków konkurowania na rynku, konsumenci powinni żądać paragonu. Ważne, aby o cenie towaru czy usługi decydowała operatywność sprzedawcy i uczciwa konkurencja, a nie nierzetelność.

Zaznaczenia wymaga fakt, iż paragon powinien być wręczony klientowi bez jego dodatkowych starań. Niestety, nie zawsze takie zachowania są dla wszystkich sprzedających oczywiste, dlatego klienci powinni sami żądać paragonów. Należy zauważyć, iż korzyści z wzięcia lub żądania wydania paragonu jest wiele i co najważniejsze są one związane nie tylko z wpływami budżetowymi ale dotyczą przede wszystkim konsumentów.

Biorąc paragon:

– ułatwiamy sobie złożenie reklamacji w przypadku wadliwego towaru,

– mamy możliwość porównania cen,

– wspieramy uczciwą konkurencję,

– mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani – wiemy dokładnie za co i ile zapłaciliśmy,

– zmniejszamy „szarą strefę” (sprzedawcy nie mają możliwości ukrywania swoich dochodów),

– dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa

 

W przypadku wykrycia sprzedaży towarów lub usług poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej na osoby, które dopuściły się wykroczenia nakładane będą mandaty.

Wysokość grzywny to od 168 zł do kwoty 3360 zł.

skarb kopia

 
Przeczytaj poprzedni wpis:
U progu życia dorosłego

Szanowni Czytelnicy! Rok temu ustało wydawanie papierowej gazety „Słowo Ziemi Wschowskiej”.

Zamknij